Bəzi iqtisadi cinayətlər törədənlər üçün YENİ GÜZƏŞT
İqtisadi fəaliyyət sahəsində olan cinayətlərə görə cinayət məsuliyyətindən azad etməyə dair yeni tələb müəyyənləşir.
Sözügedən məsələ Cinayət Məcəlləsinə təklif olunan dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, Məcəllənin 192, 193, 195, 195-1, 196-199, 202-2, 203, 203-1.1, 205-2, 210-212 və 213-2-ci maddələrində nəzərdə tutulmuş əməli (əməlləri) törətmiş və cinayət nəticəsində vurulmuş ziyanı tamamilə ödəmiş və ya cinayət nəticəsində əldə edilmiş gəliri tamamilə dövlət büdcəsinə köçürmüş şəxs, bundan əlavə vurulmuş ziyanın (əldə edilmiş gəlirin) əlli faizi miqdarında dövlət büdcəsinə ödəniş etdikdə cinayət məsuliyyətindən azad ediləcək.
Qeyd edək ki, mövcud qanunvericiliyə görə, bu miqdar bir misli müəyyən olunub.
Vurğulanır ki, iqtisadi fəaliyyət sahəsində olan bəzi cinayətləri (qanunsuz sahibkarlıq, yalançı sahibkarlıq, rəqabəti məhdudlaşdırma və s.) törətmiş və cinayət nəticəsində vurulmuş ziyanı tamamilə ödəmiş və ya cinayət nəticəsində əldə edilmiş gəliri tamamilə dövlət büdcəsinə köçürmüş şəxslər, bundan əlavə vurulmuş ziyanın (əldə edilmiş gəlirin) artıq bir misli yox, əlli faizi miqdarında dövlət büdcəsinə ödəniş etdikdə cinayət məsuliyyətindən azad ediləcəklər.

Новые послабления для некоторых лиц, совершивших экономические преступления
Как передает Oxu.Az, указанный вопрос нашёл отражение в проекте предлагаемых изменений в Уголовный кодекс Азербайджана.
Согласно проекту, лица, совершившие деяния, предусмотренные статьями 192, 193, 195, 195-1, 196-199, 202-2, 203, 203-1.1, 205-2, 210-212 и 213-2 УК, и полностью возместившие причинённый преступлением ущерб или перечислившие в государственный бюджет весь незаконно полученный доход, будут освобождены от уголовной ответственности при условии дополнительной уплаты в госбюджет 50% от суммы причинённого ущерба (полученного дохода).
Отметим, что согласно действующему законодательству, этот размер установлен в однократном размере.
Подчёркивается, что лица, совершившие некоторые преступления в сфере экономической деятельности (незаконное предпринимательство, лжепредпринимательство, ограничение конкуренции и т.д.) и полностью возместившие ущерб, причинённый в результате преступления, или полностью перечислившие в государственный бюджет доход, полученный в результате преступления, будут освобождены от уголовной ответственности при условии дополнительной выплаты в госбюджет в размере уже не в однократном размере, а 50% от причинённого ущерба (полученного дохода).