Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinə dəyişiklik edilir
Iqtisadi fəaliyyət sahəsində olan cinayətlərə aid olan Cinayət Məcəlləsinin "İnhisarçılıq hərəkətləri və rəqabəti məhdudlaşdırma" maddəsinin də həm adı, həm də dispozisiyasına dəyişiklik edilir.
Sözügedən məsələ Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunan Cinayət Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, təsərrüfat subyektlərinin digər rəqibləri bazardan kənarlaşdırmaq və ya yeni rəqiblərin bazara daxil olmasının qarşısını almaq məqsədilə rəqabəti məhdudlaşdıran vasitələrin tətbiqi barədə kartel sövdələşməsi, belə sövdələşmədə iştirak etmə, yaxud rəqabətin qarşısının alınmasına, aradan qaldırılmasına və ya məhdudlaşdırılmasına səbəb olan və ya səbəb ola bilən bazar maneələrini yaratma, məhdudlaşdırıcı fəaliyyəta vasitələrindən istifadə etmə və ya digər inhisarçılıq hərəkətlərini etmə qanunvericiliyə uyğun cəzalandırılır.
Təklif edilən dəyişikliyə əsasən, rəqabət qanunvericiliyinin pozulması, yəni qanunla yol verilən hallar istisna olmaqla rəqabəti məhdudlaşdıran üfüqi və şaquli sazişlərin bağlanması, uyğunlaşdırılmış bu cür hərəkətlərin edilməsi və ya hökmran mövqedən sui-istifadə etmə, bu əməllər xeyli miqdarda ziyan vurmaqla və ya xeyli miqdarda gəlir əldə etməklə törədildikdə müvafiq cəza tətbiq ediləcək.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, bu əməllər üzrə "xeyli miqdar" dedikdə 10 min manatdan 50 min manatadək olan məbləğ, "külli miqdar" dedikdə 50 min manatdan artıq olan məbləğ başa düşülür.
Təklif edilən dəyişikliyə əsasən bu əməllər üzrə "xeyli miqdar" dedikdə 200 min manatdan yuxarı, lakin 500 min manatdan artıq olmayan məbləğ, "külli miqdar" dedikdə 500 min manatdan yuxarı, lakin 1 milyon manatdan artıq olmayan məbləğ, "xüsusilə külli miqdar" dedikdə 1 milyon manatdan yuxarı olan məbləğ başa düşüləcək.
Qeyd edək ki, layihədə yuxarıdakıların da yer aldığı "İnhisarçılıq hərəkətləri məhdudlaşdırma rəqabəti" maddəsinin adının "Rəqabəti məhdudlaşdırma" kimi dəyişdirilməsi təklif edilir.

Вносятся изменения в Уголовный кодекс Азербайджанской Республики
Вносятся изменения как в название, так и в диспозицию статьи Уголовного кодекса "монополистические действия и ограничение конкуренции", относящейся к преступлениям в сфере экономической деятельности.
Как сообщает Oxu.Az, данный вопрос нашел отражение в законопроекте о внесении изменений в Уголовный кодекс, который обсуждался на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Согласно действующему законодательству, картельное соглашение о применении средств, ограничивающих конкуренцию, с целью вытеснения других конкурентов с рынка или предотвращения выхода новых конкурентов на рынок, участие в таком соглашении, либо создание рыночных барьеров, которые приводят или могут привести к предотвращению, устранению или ограничению конкуренции, использование средств ограничительной деятельности или совершение других монополистических действий наказываются в соответствии с законодательством.
Согласно предлагаемому изменению, за нарушение законодательства о конкуренции, то есть заключение горизонтальных и вертикальных соглашений, ограничивающих конкуренцию, совершение таких согласованных действий или злоупотребление доминирующим положением, за исключением случаев, разрешенных законом, если эти деяния совершены с причинением значительного ущерба или с получением значительной прибыли, будет применяться соответствующее наказание.
Согласно действующему законодательству, под "значительным размером" по этим деяниям понимается сумма от 10 000 до 50 000 манатов, а под "крупным размером" - сумма свыше 50 000 манатов.
Согласно предлагаемому изменению, под "значительным размером" по этим деяниям будет пониматься сумма свыше 200 000 манатов, но не более 500 000 манатов, под "крупным размером" - сумма свыше 500 000 манатов, но не более 1 млн манатов, под "особо крупным размером" - сумма свыше 1 млн манатов.
Отметим, что в законопроекте также предлагается изменить название статьи "Монополистические действия и ограничение конкуренции" на "Ограничение конкуренции".