Bakıətrafı qəsəbələrdə evlərin qiymətinin 10-15 faiz artacağı gözlənilir - Video
"Xəzər" TV-yə istinadən xəbər verir ki, əmlak məsələləri üzrə ekspertlərin sözlərinə görə, paytaxtda qəzalı binaların sökülməsi səbəbindən vətəndaşlar mərkəzdən kənar ərazilərdə ev almağa üstünlük verirlər və bu amil qiymətlərə də təsir edir.
Ekspert Elnur Fərzəliyev qeyd edib ki, hazırda Maştağa, Kürdəxanı, Hövsan, Pirşağı, Ramana, Lökbatan və Zığ kimi qəsəbələrdə evlərə və torpaq sahələrinə olan qiymətlər hələlik münasibdir. Lakin aparılan işlər və inkişaf perspektivləri qiymət artımını qaçılmaz edir.
Ekspertin sözlərinə görə, qəzalı binaların sökülməsi prosesi ilə yanaşı, yay mövsümü ilə bağlı da bu ərazilərdə evlərin qiymətinin 10-15 faiz artacağı gözlənilir. Bununla belə, payız aylarında qiymətlərdə 5 faizədək enmə müşahidə edilə bilər.

Эксперты прогнозируют подорожание частных домов и участков в пригородах Баку - ВИДЕО
Как передает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, по словам экспертов по недвижимости, из-за сноса аварийных зданий граждане все чаще предпочитают покупать жилье за пределами центральных районов столицы, что напрямую влияет на ценовую динамику.
Эксперт Эльнур Фарзалиев отметил, что в настоящее время цены на дома и земельные участки в таких поселках, как Маштага, Кюрдаханы, Говсан, Пиршаги, Рамана, Локбатан и Зых, пока остаются доступными. Однако текущие инфраструктурные работы и перспективы развития этих территорий делают рост стоимости неизбежным.
По оценкам специалиста, наряду со сносом ветхого жилья, сезонный летний фактор также подстегнет рынок: ожидает увеличение цен в этих районах на 10-15%. При этом в осенние месяцы на рынке может наблюдаться незначительная коррекция - спад цен в пределах 5%.