Məktəbə başlayan hər min şagirddən səkkizinin təhsil taleyi naməlumdur - RƏSMİ
2014-cü ildə birinci sinfə qəbul olunan 146 062 şagirddən təxminən 0.8 faizi orta məktəbi başa vurmayıb.
"Trend"ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə məlumat Dövlət İmtahan Mərkəzinin "Abituriyent" jurnalının 12-ci nömrəsində dərc olunub.
Qeyd olunub ki, onların sonrakı təhsil taleyi barədə rəsmi məlumat mövcud deyil.
"2025-ci ildə orta məktəbi bitirən şagirdlərin təxminən 10 faizi təhsilini ali və ya orta ixtisas təhsili səviyyəsində davam etdirməyib. Onların 70 faizini oğlanlar, 30 faizini isə qızlar təşkil edir.
Həmin il 11-ci sinfi bitirən məzunlar 2014-cü ildə birinci sinfə qəbul olunan şagirdlərdir. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2014-cü ildə ölkə üzrə 146 062 nəfər birinci sinfə qəbul olunub. 2023-cü ildə isə 9-cu sinfi 144 875 şagird bitirib. Həmin il keçirilən buraxılış imtahanında 143 406 şagird iştirak edib, 1 469 şagird isə müxtəlif səbəblərdən imtahanda iştirak etməyib".скачать dle 11.3

Около 0.8% первоклассников в Азербайджане "исчезают" из системы образования до окончания школы
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Trend, это следует из данных, опубликованных в 12-м номере журнала "Абитуриент" Государственного экзаменационного центра.
Отмечается, что официальная информация о дальнейшей образовательной судьбе этих учащихся отсутствует.
"Около 10% выпускников, окончивших среднюю школу в 2025 году, не продолжили обучение в учреждениях высшего или среднего специального образования. При этом 70% из них составляют юноши, а 30% - девушки.
Выпускники XI классов 2025 года - это учащиеся, поступившие в первый класс в 2014 году. По данным Государственного комитета статистики, в том году в первые классы по стране были приняты 146 062 человека. В 2023 году IX класс окончили 144 875 учащихся. В выпускных экзаменах, проведенных в том же году, приняли участие 143 406 человек, тогда как 1 469 учащихся по различным причинам не явились на экзамен", - говорится в публикации.