13.06.2026 13:57 474
Görüşdə Azərbaycan ilə Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti arasında yüksək səviyyəli təmasların dinamikası, parlamentlərarası əlaqələrin və siyasi partiyalar xətti ilə əməkdaşlığın inkişafı məmnunluqla qeyd olunub.
Bakıda Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Mədəniyyət Gününün keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu təşəbbüsün reallaşdırılması son illərdə mədəni-humanitar sahədə artan qarşılıqlı əlaqələrin məntiqi davamı kimi qiymətləndirilib.
Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyi bildirilib, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin müşahidəçi statusunda təşkilatın fəaliyyətində fəal iştirakı vurğulanıb.
Tərəflər Azərbaycan ilə Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti arasında müxtəlif sahələr üzrə əlaqələrin gələcək inkişaf imkanlarını müzakirə ediblər.скачать dle 11.3

Али Асадов встретился с Уналом Устелем
На встрече с удовлетворением была отмечена динамика контактов на высоком уровне между Азербайджаном и ТРСК, развитие межпарламентских отношений и сотрудничества через политические партии.
Подчеркнута важность проведения Дня культуры Турецкой Республики Северного Кипра в Баку. Реализация этой инициативы была оценена как логическое продолжение растущих в последние годы взаимных связей в культурной и гуманитарной сфере.
Кроме того, было отмечено успешное развитие сотрудничества в рамках Организации тюркских государств (ОТГ), а также подчеркнуто активное участие ТРСК в деятельности ОТГ в качестве наблюдателя.
Стороны также обсудили возможности дальнейшего развития отношений между Азербайджаном и Турецкой Республикой Северного Кипра в различных областях.