Azərbaycanda sosial şəbəkələrdə uşaqlar üçün yeni qeydiyyat TƏLƏBLƏRİ müəyyənləşir
Sözügedən məsələ "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" Qanuna əlavə edilməsi təklif olunan yeni maddədə əksini tapıb.
Qeyd olunur ki, 16 yaşı tamam olmamış şəxslərin platformada fərdi rəqəmsal hesablarının yaradılmasına yol verilməyəcək.
Platformaların siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən olunacaq.
Provayder platformada fərdi rəqəmsal hesabın yaradılması zamanı yaş məhdudiyyətinə nəzarəti təmin etmək üçün aşağıdakı texniki üsulların ardıcıl tətbiqini təmin etməlidir:
- şəxsin yaşının bəyan edilməsi;
- şəxsin bəyan edilən yaşının dəqiqləşdirilməsi, habelə 16-18 yaş arası uşağın qanuni nümayəndəsinin fərdi rəqəmsal hesabın yaradılmasına razılığının alınması üçün bank kartı, elektron poçt ünvanı və mobil telefon nömrəsi üzrə məlumatların təqdim edilməsi.
Qeyd edilən məlumatlar əsasında provayder şəxsin, habelə 16-18 yaş arası uşağın qanuni nümayəndəsinin elektron poçt ünvanına və mobil nömrəsinə sorğunun göndərilməsi, habelə ona məxsus bank kartından pul vəsaitinin çıxılması (geri qaytarılması şərti ilə) vasitəsilə bəyan edilmiş yaşın yoxlanılmasını həyata keçiriləcək.
Provayder fərdi rəqəmsal hesabın yaradılması zamanı şəxsin yaşının müəyyən olunmasına müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) razılığı əsasında nəzərdə tutulmayan və Azərbaycan Konstitusiyasında və qanunlarında nəzərdə tutulmuş insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının məhdudlaşdırılmasına səbəb olmayan, istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi, dövlət sirrinin, fərdi məlumatların mühafizəsi və informasiya təhlükəsizliyi sahəsində normativ hüquqi aktların tələblərinə zidd olmayan texniki üsulları tətbiq edə biləcək.
Nəzərdə tutulmuş texniki üsullarla aparılan yoxlama nəticəsində istifadəçinin yaşının 16 və ya yuxarı olduğu müəyyən edildikdə, fərdi rəqəmsal hesabın yaradılması təmin olunacaq.
16-18 yaş arası uşağın fərdi rəqəmsal hesabında provayder tərəfindən yerləşdiriləcək məzmunların və reklamların dairəsi, habelə onun platformadan istifadə saatları uşağın qanuni nümayəndəsi tərəfindən idarə ediləcək. Belə nəzarətin həyata keçirilməsi üçün provayder platformada zəruri funksionallığı təmin etməlidir. Qanuni nümayəndələr 16-18 yaş arası uşaqların fərdi rəqəmsal hesablarına həmin funksionallıq əsasında aktiv nəzarət edilməsinə, habelə onların sosial şəbəkə platformalarından bu qanunun tələblərinə uyğun şəkildə istifadə etməsinə cavabdehdirlər.
Həmçinin ölkə ərazisindəki istifadəçilərə xidmətlər təklif edən provayder fiziki şəxs olduqda vergi uçotuna, hüquqi şəxs olduqda isə (xarici hüquqi şəxsin isə filial və ya nümayəndəliyi yaradılaraq) "Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında" Qanuna uyğun olaraq dövlət qeydiyyatına alınmalıdır.
Provayder dövlət qurumlarının onunla asan və operativ əlaqə saxlamasına imkan verən əlaqə mərkəzi yaratmalı, bu barədə ictimai məlumatlandırmanı həyata keçirməli və əlaqə mərkəzinə rəsmi dövlət dili ilə müraciət imkanını təmin etməlidir.
Xarici hüquqi şəxs olan provayderin Azərbaycan ərazisində yaratdığı filial və ya nümayəndəlik ölkə ərazisində provayderin adından sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul ola bilməz. Xarici hüquqi şəxs olan provayder Azərbaycan Respublikasının ərazisində yaratdığı filial və ya nümayəndəliyə onu dövlət orqanları (qurumları) ilə, fiziki və hüquqi şəxslərlə münasibətdə təmsil etmək, hüquqlarını və qanuni mənafelərini qorumaq səlahiyyəti, eyni zamanda fəaliyyəti üçün zəruri resurslar verir.
Provayder müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) bu qanunun 13-4-cü maddəsində qeyd edilən tələblərin təmin edilməsi ilə bağlı göndərdiyi sorğuları beş iş günü ərzində cavablandırmalı, sorğu edilən məlumatları tam və dürüst formada təqdim etməlidir.
Bu qanunun 13-5.1-ci maddəsində göstərilmiş tələbi bu qanunun 13-4.1-ci maddəsində qeyd edilən siyahıya daxil edildikdən (siyahı qanuni qüvvəyə mindikdən) sonra altı ay ərzində yerinə yetirməyən provayderə münasibətdə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən aşağıdakı tədbirlər həyata keçirilir:
- provayderə yazılı xəbərdarlıq edilir;
- xəbərdarlıqdan sonra 30 gün ərzində müvafiq tələbin yerinə yetirilməməsinə görə provayderə 100 min manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilir;
- nəzərdə tutulan maliyyə sanksiyasının tətbiq edilməsindən sonra 30 gün ərzində tələbin yerinə yetirilməməsinə görə provayderə 300 000 manat məbləğində əlavə maliyyə sanksiyası tətbiq edilir;
- nəzərdə tutulan maliyyə sanksiyasının tətbiq edilməsindən sonra 30 gün ərzində göstərilmiş tələbin yerinə yetirilməməsinə görə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən dövlət orqanları (qurumları), habelə Azərbaycan Respublikasında vergi ödəyicisi olan fiziki və ya hüquqi şəxslər tərəfindən müvafiq platformada reklam yerləşdirməsinin qadağan edilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilir;
- qadağanın tətbiq edildiyi tarixdən sonra 90 gün ərzində bu qanunun 13-5.1-ci maddəsində göstərilmiş tələbin yerinə yetirilməməsinə görə müvafiq platformanın internet trafik həcminin 20 faiz azaldılması üçün məhkəməyə müraciət təmin edilir;
- göstərilən müraciət əsasında qəbul edilən məhkəmə qərarı qanuni qüvvəyə mindikdən sonra 60 gün ərzində göstərilmiş tələbin yerinə yetirilməməsinə görə müvafiq platformanın internet trafik həcminin 50 faiz azaldılması təmin edilir;
- göstərilən tədbirin tətbiqindən sonra 60 gün ərzində göstərilmiş tələbin yerinə yetirilməməsinə görə müvafiq platformanın internet trafik həcminin 90 faiz azaldılması təmin edilir.
Maliyyə sanksiyaları dörddəbir məbləğində tətbiq olunur (maliyyə sanksiyaları ödənildiyi halda dörddəüç hissəsi geri qaytarılır) və göstərilən məhdudiyyətlər 24 saat ərzində aradan qaldırılır.
Müraciətə məhkəmə beş gün müddətində baxır və qərar qəbul edir. Qərar qəbul edildikdən dərhal sonra qüvvəyə minir və qərardan şikayətin verilməsi onun icrasını dayandırmır.
Qeyd edilən güzəşt provayderlərə həmin sanksiyalar tətbiq olunduqdan sonra altı ay ərzində icra edildikdə şamil olunur.

12.06.2026 15:12 405
Это отражено в новой статье, предлагаемой в закон "Об информации, информатизации и защите информации".
Согласно проекту, лицам, не достигшим 16-летнего возраста, не будет разрешено создавать персональные цифровые аккаунты на онлайн-платформах. Перечень таких платформ будет определяться органом (учреждением), определяемым соответствующим органом исполнительной власти.
Провайдер должен обеспечить последовательное применение следующих технических способов контроля возрастных ограничений при создании индивидуальной цифровой учетной записи на платформе:
- декларирование возраста пользователем;
- уточнение заявленного возраста пользователя, а также предоставление данных банковской карты, адреса электронной почты и номера мобильного телефона для получения согласия законного представителя ребенка в возрасте от 16 до 18 лет на создание индивидуальной цифровой учетной записи.
На основании указанных в настоящем законе данных провайдер осуществляет проверку заявленного возраста путем направления запроса на адрес электронной почты и мобильный номер пользователя, а также законного представителя ребенка в возрасте от 16 до 18 лет, в том числе посредством списания денежных средств с принадлежащей ему банковской карты (с последующим возвратом средств).
Провайдер при создании индивидуального цифрового аккаунта сможет применять технические методы определения возраста лица, не предусмотренные на основании согласия органа (учреждения), определённого соответствующим органом исполнительной власти, не приводящие к ограничению прав и свобод человека и гражданина, предусмотренных Конституцией и законами Азербайджана, и не противоречащие требованиям нормативных правовых актов в сфере защиты прав потребителей, охраны государственной тайны, защиты персональных данных и информационной безопасности.
Если по результатам проверки, проведенной предусмотренными законом техническими способами, установлено, что пользователю исполнилось 16 лет или более, обеспечивается создание индивидуальной цифровой учетной записи.
Круг контента и рекламы, размещаемых провайдером в индивидуальной цифровой учетной записи ребенка в возрасте от 16 до 18 лет, а также часы использования платформы определяются законным представителем ребенка. Для осуществления такого контроля провайдер должен обеспечить на платформе необходимый функционал. Законные представители несут ответственность за осуществление активного контроля над индивидуальными цифровыми учетными записями детей в возрасте от 16 до 18 лет посредством указанного функционала, а также за использование ими социальных сетей в соответствии с требованиями настоящего закона.
Также провайдер, предлагающий услуги пользователям на территории страны, в случае если он является физическим лицом, должен быть поставлен на налоговый учёт, а в случае если он является юридическим лицом (а для иностранного юридического лица - с созданием филиала или представительства), должен быть зарегистрирован в соответствии с законом "О государственной регистрации и государственном реестре юридических лиц".
Провайдер должен создать контактный центр, обеспечивающий возможность лёгкой и оперативной связи с ним государственных органов, осуществлять информирование общественности об этом и обеспечить возможность обращения в контактный центр на официальном государственном языке.
Филиал или представительство, созданные на территории Азербайджана провайдером, являющимся иностранным юридическим лицом, не могут заниматься предпринимательской деятельностью от имени провайдера на территории страны. Провайдер, являющийся иностранным юридическим лицом, предоставляет созданному им на территории Азербайджанской Республики филиалу или представительству полномочия представлять его в отношениях с государственными органами (учреждениями), физическими и юридическими лицами, защищать его права и законные интересы, а также необходимые для его деятельности ресурсы.
Провайдер должен в течение пяти рабочих дней отвечать на запросы, направленные органом (учреждением), определённым соответствующим органом исполнительной власти, в связи с обеспечением требований, указанных в статье 13-4 настоящего закона, и предоставлять запрашиваемую информацию в полном объеме и достоверно.
В отношении провайдера, не выполнившего требование, указанное в статье 13-5.1 настоящего закона, в течение шести месяцев после включения в перечень, указанный в статье 13-4.1 настоящего закона (после вступления перечня в законную силу), органом (учреждением), определённым соответствующим органом исполнительной власти, осуществляются следующие меры:
- провайдеру выносится письменное предупреждение;
- за невыполнение соответствующего требования в течение 30 дней после предупреждения к провайдеру применяется финансовая санкция в размере 100 000 манатов;
- за невыполнение требования в течение 30 дней после применения предусмотренной финансовой санкции к провайдеру применяется дополнительная финансовая санкция в размере 300 000 манатов;
- после применения предусмотренной финансовой санкции, в случае невыполнения указанного требования в течение 30 дней, органом (учреждением), определённым соответствующим органом исполнительной власти, принимается решение о запрете размещения рекламы на соответствующей платформе государственными органами (учреждениями), а также физическими или юридическими лицами, являющимися налогоплательщиками в Азербайджанской Республике;
- в случае невыполнения требования, указанного в статье 13-5.1 настоящего закона, в течение 90 дней после даты применения запрета обеспечивается обращение в суд для снижения объёма интернет-трафика соответствующей платформы на 20%;
- в случае невыполнения указанного требования в течение 60 дней после вступления в законную силу судебного решения, принятого на основании указанного обращения, обеспечивается снижение объёма интернет-трафика соответствующей платформы на 50%;
- в случае невыполнения указанного требования в течение 60 дней после применения указанной меры обеспечивается снижение объёма интернет-трафика соответствующей платформы на 90%.
Финансовые санкции применяются в размере одной четверти (в случае уплаты финансовых санкций три четверти возвращаются), и указанные ограничения снимаются в течение 24 часов.
Суд рассматривает обращение и принимает решение в пятидневный срок. Решение вступает в силу сразу после его принятия, и подача жалобы на решение не приостанавливает его исполнение.
Указанная льгота распространяется в случае исполнения в течение шести месяцев после применения соответствующих санкций к провайдерам.