Torpaq icarəsində dəyişiklik: Yeni qaydalar qüvvəyə minir - VİDEO
Qərara əsasən, dövlət torpaq sahələrinin illik icarə haqqı torpağın bazar dəyərinə uyğun olaraq müəyyən ediləcək. Belə ki, Bakı şəhəri üzrə torpağın bazar dəyərinin 3 faizinə, ölkənin digər şəhər və rayonları üzrə isə 2 faizinə müvafiq əmsallar tətbiq olunacaq.
Məsələni daşınmaz əmlak üzrə ekspert Ramil Osmanlı Baku TV-yə şərh edərək bildirib ki, bu qərar dövlət torpaqlarının dövriyyəyə cəlb olunması baxımından müsbət addımdır:
"Bu, alqışalayiq qərardır və hesab edirəm ki, dövlət torpaqlarının dövriyyəyə cəlb edilməsində çox ciddi rol oynayacaq. İndiyədək əmsal tətbiq olunmurdu. Sadə dillə desək, təxminən 10 min kvadratmetrlik torpaq sahəsi üzrə icarə haqqını 35-40 faizədək azaldır", - deyə ekspert qeyd edib.
Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin sədri Vüqar Oruc isə bildirib ki, yeni qaydalar dövlət torpaqlarının icarəyə verilməsi prosesində şəffaflığın artırılmasına xidmət edəcək.

Новые правила аренды земли в Азербайджане вступают в силу: что изменится - ВИДЕО
В Азербайджане меняются правила расчета стоимости аренды государственных земель. Согласно новому решению, ежегодная арендная плата теперь будет привязана к рыночной стоимости участков. При этом в Баку ставка составит 3% от рыночной стоимости земли, а в других городах и регионах страны - 2%.
Экспертное сообщество положительно оценило эти нововведения. Так, эксперт по недвижимости Рамиль Османлы в комментарии для Baku TV отметил, что это решение станет мощным стимулом для вовлечения государственных земель в экономический оборот. По его словам, отсутствие четких коэффициентов в прошлом создавало трудности, тогда как новые правила, говоря простым языком, позволят снизить арендную плату за участки площадью около 10 000 кв.м примерно на 35-40%.
В свою очередь, председатель Общества оценщиков Азербайджана Вюгар Орудж подчеркнул, что внедрение новой методики расчетов сделает процесс долгосрочной аренды государственных земель максимально прозрачным и понятным.