Nazir oğlunu aldadan məşhur maliyyəçiyə qarşı başqa ittihamlar var imiş - TƏFƏRRÜAT
Milyonluq dələduzluqda ittiham olunan "Azfinance İnvestisiya Şirkəti" QSC-nin direktoru İntiqam Səfərəliyevin məhkəmə istintaqı başlayıb.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində ilk baxış iclası keçirilib.
Təqsirləndirilən şəxs 15 gün əvvələ kimi həbsdə idi. O, bir neçə gün əvvəl iş üzrə zərərçəkmiş, fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərovun oğlu Tale Heydərovun razılığı ilə ev dustaqlığına buraxılıb.
Əsas məhkəmə prosesi prokurorun ittihamı elan etməsi ilə başlayıb. İttihamdan məlum olub ki, İntiqam Səfərəliyev vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməklə xüsusilə külli miqdarda dələduzluqdan başqa cinayətlərdə də təqsirləndirilir.
Burada söhbət insayder tərəfindən insayd məlumatdan qanunsuz istifadə etmə və qiymətli kağızlar bazarında manipulyasiyadan gedir.
Bununla bağlı İntiqam Səfərəliyevə Cinayət Məcəlləsinin 202-2.2.2 (insayder tərəfindən insayd məlumatdan qanunsuz istifadə-mütəşəkkil dəstə tərəfindən törədildikdə) və 203-1.2.2-ci (qiymətli kağızlar bazarında manipulyasiyalar-mütəşəkkil dəstə tərəfindən törədildikdə) maddələri ilə ittiham verilib.
Bu maddələr əsasən birja, səhmlər, investisiya və maliyyə bazarı ilə bağlı cinayətlərə aiddir. İnsayder məlumatları bir şirkət və ya təşkilat haqqında geniş ictimaiyyətə məlum olmayan, lakin açıqlandığı təqdirdə həmin şirkətin qiymətli kağızlarının (səhmlərinin) qiymətinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir edə biləcək dəqiq, daxili və gizli məlumatlardır.
Hakim təqsiri sübuta yetiriləcəyi halda müttəhimin 14 ilə kimi azadlıqdan məhrum edilə biləcəyini deyib.
İntiqam Səfərəliyev özü isə ittihamların heç birini qəbul etməyib. O, özünü heç bir epizod üzrə təqsirli bilmədiyi üçün istintaqın əvvəlində ifadə verməkdən də imtina edib.
Bu səbəbdən əvvəlcə zərərçəkmiş və şahidlərin dindirilməsi qərara alınıb.
Qeyd edək ki, bu iş üzrə "Azfinance İnvestisiya Şirkəti" QSC-nin Müşahidə Şurasının sədri Abid Mamedov da cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib. Lakin o, ölkədən qaçıb gizləndiyi üçün barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib, axtarışa verilib. A.Mamedov daha əvvəl Heydərovlara aid olduğu deyilən "AFB" Bankın Müşahidə Şurası sədrinin müşaviri, İ.Səfərəliyev isə həmin şuranın üzvü olub.скачать dle 11.3

Предъявлены новые обвинения против обидчика сына министра
Начался судебный процесс над директором ЗАО "Инвестиционная компания Azfinance" Интигамом Сафаралиевым, обвиняемым в мошенничестве на 12 млн манатов.
Как передает Qafqazinfo, в Бакинском суде по тяжким преступлениям состоялось первое подготовительное заседание.
Еще две недели назад обвиняемый находился под стражей, однако на днях мера пресечения была изменена на домашний арест. Это решение было принято с согласия потерпевшей стороны - Тале Гейдарова, сына министра по чрезвычайным ситуациям Кямаледдина Гейдарова.
Процесс открылся оглашением обвинительного заключения. Из обвинения стало известно, что Интигам Сафаралиев, помимо мошенничества в особо крупном размере с использованием служебных полномочий, обвиняется и в других преступлениях.
Речь идет о незаконном использовании инсайдерской информации и манипулировании на рынке ценных бумаг. В связи с этим И.Сафаралиеву предъявлены обвинения по статьям 202-2.2.2 (незаконное использование инсайдерской информации инсайдером, совершенное организованной группой) и 203-1.2.2 (манипуляции на рынке ценных бумаг, совершенные организованной группой) Уголовного кодекса АР.
Данные статьи относятся к преступлениям, связанным с биржей, акциями, инвестиционным и финансовым рынками. Инсайдерская информация - это точные, внутренние и конфиденциальные сведения о компании или организации, которые не известны широкой общественности, но в случае их раскрытия могут существенно повлиять на стоимость ценных бумаг (акций) этой компании.
Судья отметил, что в случае доказательства вины подсудимому может грозить до 14 лет лишения свободы.
Сам Сафаралиев вину не признал и отказался от дачи показаний на раннем этапе, в связи с чем суд приступил к допросу потерпевших и свидетелей.
Отметим, что по данному делу к уголовной ответственности также привлечен председатель Наблюдательного совета ЗАО "Инвестиционная компания Azfinance" Абид Мамедов. Поскольку он скрылся от следствия за границей, мужчина объявлен в розыск, а решение о его аресте вынесено заочно. Ранее оба фигуранта занимали руководящие посты в связанном с семьей Гейдаровых AFB Bank: Мамедов был советником главы Наблюдательного совета, а Сафаралиев - его членом.скачать dle 11.3