Həftəsonu 55 mindən çox şagird buraxılış imtahanı verəcək
Bildirilib ki, imtahanda 79 nəfər sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) şagird də iştirak edəcək. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün imtahan binalarında xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli şagirdlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
İmtahan keçirilən şəhər və rayonlarda ümumilikdə 240 imtahan binası, 4 171 imtahan zalı ayrılıb. İmtahanların idarə olunmasına 926 imtahan rəhbəri və ümumi rəhbər, 5 197 nəzarətçi, 731 buraxılış rejimi əməkdaşı (mühafizə) və 240 bina nümayəndəsi ayrılıb.
Qeyd edək ki, aprelin 26-da Bakı şəhərinin Sabunçu (II hissə), Nizami, Xəzər (II hissə) və Nəsimi rayonlarında, Sumqayıt (II hissə), Abşeron (II hissə), Naxçıvan, Göygöl, Goranboy, Naftalan, Gədəbəy, Tovuz, Qax, Balakən, Zaqatala, Lerik, Cəlilabad (II hissə), Masallı (II hissə), Bərdə, Tərtər, Göyçay, Saatlı, Salyan, Kürdəmir, İsmayıllı, Sabirabad (II hissə), Xaçmaz (II hissə), Quba (II hissə), Ağdərə (Talış, Göyarx, Həsənriz, Şıxarx, Suqovuşan kənd orta məktəbləri), Laçında (Şəhər 2 nömrəli tam orta məktəb, Zabux, Sus kənd tam orta məktəbləri), Bakı şəhəri üzrə xüsusi məktəblərdə (internat məktəbləri, cəzaçəkmə müəssisələrində yerləşən məktəblər), eləcə də tədrisi gürcü dilində aparılan ümumtəhsil müəssisələrinin məzunları üçün ümumi (9 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə buraxılış imtahanı keçiriləcək.скачать dle 11.3

На выходных в Азербайджане более 55 000 учащихся сдадут выпускной экзамен
На выходных выпускной экзамен по уровню общего (9-летнего) среднего образования сдадут 55 282 учащихся.
Об этом заявили в Государственном экзаменационном центре (ГЭЦ) Азербайджана.
Отмечается, что в экзамене также примут участие 79 учащихся с ограниченными возможностями здоровья (с нарушениями зрения, церебральным параличом, нарушениями слуха и другими). Для их удобства в экзаменационных зданиях выделены специальные аудитории, а для слабовидящих с нарушением функций организма на 81-100% назначены индивидуальные наблюдатели. Также созданы условия для входа и передвижения учащихся с ограниченной мобильностью. Кроме того, для наблюдателей, работающих с участниками с особыми потребностями, проведён специальный инструктаж.
В городах и районах, где пройдёт экзамен, выделено в общей сложности 240 экзаменационных зданий и 4 171 аудитория. В организации процесса задействованы 926 руководителей экзаменов и старших руководителей, 5 197 наблюдателей, 731 сотрудник пропускного режима (охраны) и 240 представителей зданий.
Отмечается, что 26 апреля выпускной экзамен пройдёт в ряде районов Баку (Сабунчинский - II часть, Низаминский, Хазарский - II часть, Насиминский), а также в Сумгайыте (II часть), Абшероне (II часть), Нахчыване, Гёйгёле, Гёранбое, Нафталане, Гедабее, Товузе, Гахе, Балакене, Загатале, Лерике, Джалилабаде (II часть), Масаллы (II часть), Барде, Тертере, Гёйчае, Саатлы, Сальяне, Кюрдамире, Исмайыллы, Сабирабаде (II часть), Хачмазе (II часть), Губе (II часть), а также в Агдере (сельские школы: Талыш, Гёярх, Гасанриз, Шихарx, Суговушан), Лачыне (городская школа №2, школы сёл Забух и Сус), специальных школах Баку (интернаты, школы при исправительных учреждениях), а также в общеобразовательных учреждениях с преподаванием на грузинском языке.