İran yığması dünya çempionatı ilə vidalaşır?
İran Futbol Federasiyası Beynəlxalq Futbol Assosiasiyaları Federasiyasına (FIFA) rəsmi məktub ünvanlayıb. Müraciətdə ABŞ və İsraillə davam edən münaqişənin ölkənin idman infrastrukturuna ciddi ziyan vurduğu vurğulanıb.
Bu barədə məlumatı İSNA agentliyi yayıb.
"Dərin təəssüf və kədər hissi ilə bildiririk ki, İran İslam Respublikasının ərazisinə edilən qanunsuz hərbi təcavüz nəticəsində idman obyektlərinə, xüsusilə də ölkə futboluna ağır zərbə dəyib", - deyə FIFA-ya göndərilən məktubda qeyd olunub.
Xatırladaq ki, növbəti dünya çempionatı 11 iyun - 19 iyul tarixlərində ABŞ, Kanada və Meksikanın birgə ev sahibliyi ilə baş tutacaq. Turnirə vəsiqə qazanan İran millisi Belçika, Misir və Yeni Zelandiya yığmaları ilə birlikdə G qrupunda qərarlaşıb. Komandanın qrup mərhələsindəki hər üç qarşılaşmasının məhz ABŞ-də keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bundan əvvəl, martın 11-də İranın idman naziri Əhməd Donyamali mövcud vəziyyətlə əlaqədar milli komandanın DÇ-2026-da iştirakının qeyri-mümkün olduğunu bəyan etmişdi. Öz növbəsində, ABŞ Prezidenti Donald Tramp da İran yığmasının 2026-cı ildə keçiriləcək mundialda iştirakını yersiz adlandırmışdı.
Eyni zamanda, martın 27-də yayılan məlumatlara görə, İran hökuməti ölkənin milli idman komandalarının "dost olmayan ölkələrdə" təşkil edilən yarışlara qatılmasına rəsmi şəkildə qadağa qoyub.скачать dle 11.3

Иран пожаловался в ФИФА на ущерб футболу из-за конфликта с США и Израилем
Федерация футбола Ирана направила письмо Международной федерации футбола (ФИФА), в котором сообщила о разрушении в стране спортивной инфраструктуры из-за конфликта с США и Израилем.
Об этом сообщает ISNA.
"С глубоким сожалением и скорбью сообщаем, что в результате незаконной военной агрессии на священной земле Исламской Республики Иран был нанесен серьезный ущерб спортивной инфраструктуре, особенно иранскому футболу", - говорится в письме.
Чемпионат мира пройдет в США, Канаде и Мексике с 11 июня по 19 июля. Иранская команда отобралась на турнир и попала в группу G, где ее соперниками стали Бельгия, Египет и Новая Зеландия. Все три матча команды должны пройти на территории США.
11 марта министр спорта Ирана Ахмад Доньямали сообщил, что у сборной страны нет возможности участвовать в чемпионате мира 2026 года в текущих обстоятельствах. Позже президент США Дональд Трамп заявил, что участие Ирана в ЧМ-2026 по футболу неуместно.
27 марта стало известно, что власти Ирана запретили национальным спортивным сборным выезжать на соревнования в "недружественные страны".скачать dle 11.3