Yeni cərimələr müəyyənləşir: Bəzi şəxslər 500 manatdan 1 500 manatadək cəzalandırıla bilərlər
Oxu.Az-ın məlumatına görə, sözügedən məsələ Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu, həmçinin İnsan hüquqları komitələrinin birgə iclasında müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Sənəddə qeyd olunub ki, "Xüsusi icra məmurları haqqında" Qanuna uyğun olaraq and içməyən və barəsindəki məlumatlar Xüsusi İcra Məmurlarının Reyestrinə daxil edilməyən şəxs tərəfindən xüsusi icra məmuru fəaliyyətinin göstərilməsinə görə 1 500 manat məbləğində cərimə ediləcək.
Həmçinin xüsusi icra məmurunun vahid geyim formasını və (və ya) xüsusi icra məmurunun nişanını qanunsuz olaraq daşımağa görə inzibati xətanın obyekti olmuş nişan geyim forması və xüsusi müsadirə edilməklə 500 manatdan 700 manatadək məbləğdə cərimə olunacaq.
Bundan başqa, xüsusi icra məmurları tərəfindən Xüsusi İcra Məmurlarının Reyestrində olan məlumatlarda baş vermiş dəyişikliklər haqqında üç iş günü müddətində reyestri aparan məlumat verilməməsinə orqana görə 500 manat məbləğində cərimə ediləcək.скачать dle 11.3

В Азербайджане некоторые лица могут быть оштрафованы на сумму от 500 до 1 500 манатов
В Азербайджане предлагается установить новые штрафы за за нарушение законодательства о специальных сотрудниках правоохранительных органов.
Как сообщает Oxu.Az, данный вопрос отражён в проекте поправок в Кодекс об административных проступках, который был вынесен на обсуждение на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству, а также по правам человека.
В документе отмечается, что в соответствии с Законом "О специальных должностных лицах исполнительной власти" лицо, не принявшее присягу и сведения о котором не внесены в Реестр специальных исполнительных органов, за осуществление деятельности специального исполнителя будет оштрафовано на 1 500 манатов.
Также за незаконное ношение форменной одежды специального судебного исполнителя и (или) его служебного знака предусмотрен штраф от 500 до 700 манатов с конфискацией предметов, ставших объектом административного проступка.
Кроме того, специальные исполнители будут оштрафованы на 500 манатов, если в течение трёх рабочих дней не сообщат органу, ведущему Реестр частных исполнителей, об изменениях в содержащихся там данных.скачать dle 11.3