"Qara polkovnik"in yaxın qohumu Rəşad Əliyevin öldüyü hadisə ilə bağlı YENİ TƏFƏRRÜAT
Fevralın 12-si gecə saatlarında Nardaran qəsəbəsində 64 yaşlı Rəşad Əliyevin dəm qazı zəhərlənməsindən dünyasını dəyişməsi faktı ilə əlaqədar yeni məqamlar bəlli olub.
Qafqazinfo.az-a istinadən məlumat verir ki, faciəyə bağ evinin zirzəmisində yerləşdirilmiş istilik sistemi (kombi) yol açıb.
Məlumata görə, kombi aparatının yanmış qazı xaric edən borusunda yaranan nasazlıq nəticəsində karbon monoksid zirzəmiyə dolub. Daha sonra zəhərli qaz yuxarı mərtəbələrə sızaraq evdə olan Rəşad Əliyev və xanımı Dilarə Əliyevanın zəhərlənməsinə gətirib çıxarıb. R.Əliyev hadisə yerində həyatını itirib. Onun həyat yoldaşı isə ağır vəziyyətdə xəstəxanaya yerləşdirilib.
Xatırladaq ki, 64 yaşlı Rəşad Əliyev keçmişdə mühüm dövlət vəzifələrində çalışmış şəxsdir.
Məlumata görə, R.Əliyev son illərdə özəl sektorda fəaliyyət göstərən iri şirkətlərə rəhbərlik edib. Belə ki, o, 1990-cı illərdə Dövlət Baş Xəzinədarlığında direktor müavini, Qiymətli Kağızlar və Bank Əlaqələri Departamentinin rəisi, baş nazirin birinci müavininin köməkçisi və digər məsul vəzifələri tutub.
Sonralar biznes sahəsinə keçən R.Əliyev "Toyota Bakı Mərkəzi"nin baş direktoru, "İSR Avto"nun direktoru, "Improtex Motors"un baş meneceri, həmçinin STP-də müxtəlif şirkətlərin rəhbəri vəzifələrini icra edib. 2025-ci ilin noyabr ayından etibarən isə "IZIA Development" şirkətinin direktoru vəzifəsində çalışdığı bildirilir.
Mərhumun atası Firudin Əliyev də tanınmış ictimai-siyasi xadim olub. O, Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin katibi və büro üzvü (1983), eləcə də Azərbaycan SSR Ali Sovetinin 9-10-cu çağırış deputatı kimi fəaliyyət göstərib. "Qırmızı əmək bayrağı" ordeni və SSRİ medalları ilə təltif olunan F.Əliyev 1983-cü ildə vəfat edib və Birinci Fəxri xiyabanda dəfn edilib.
Əlavə edək ki, Rəşad Əliyev tanınmış polis zabiti, AFFA-nın sabiq vitse-prezidenti, "Qara polkovnik" ləqəbi ilə tanınan Fətulla Hüseynovun bacısı oğludur. Rəşad Əliyevin anası Roza Əliyeva isə Dövlət İdarəçilik Akademiyasının dosentidir.скачать dle 11.3

Раскрыты обстоятельства смерти Рашада Алиева
Стали известны подробности трагического инцидента, произошедшего в ночь на 12 февраля в поселке Нардаран, где от отравления угарным газом скончался 64-летний Рашад Алиев.
Как передает Qafqazinfo, причиной трагедии стала неисправность отопительной системы (комби), установленной в подвале дачного дома. Из-за поломки в системе вывода отработанных газов карбон моноксид (угарный газ) заполнил подвал, а затем распространился на верхние этажи дома.
В результате Рашад Алиев скончался на месте, а его супруга, Диляра Алиева, была госпитализирована в тяжелом состоянии.
Согласно информации, в последние годы Р.Алиев руководил рядом крупных компаний в частном секторе.
В 1990-е годы он занимал такие ответственные посты, как замдиректор Госказначейства (ныне - Агентство государственного казначейства при Министерстве финансов), начальник Департамента ценных бумаг и банковских связей в Госкомитете по ценным бумагам Азербайджана (комитет был упразднен в 2016 году), а также являлся помощником первого заместителя премьер-министра.
Позже он перешел в бизнес-сферу, где работал генеральным директором Toyota Bakı Mərkəzi, директором İSR Avto, главным менеджером İmprotex Motors, а также руководил рядом предприятий в составе Сумгайытского технопарка. С ноября 2025 года Р.Алиев занимал должность директора компании IZIA Development.
Отец Рашада Алиева - Фирудин Алиев - также был известной личностью. Он являлся секретарем и членом бюро ЦК Компартии Азербайджана (1983), депутатом Верховного Совета Азербайджанской ССР IX-X созывов. Ф.Алиев, кавалер ордена "Трудового Красного Знамени" СССР, скончался в 1983 году и был похоронен на I Аллее почетного захоронения.
Вместе с Рашадом Алиевым в дачном доме трагедия настигла и его супругу - Диляру Алиеву (1968 г.р.). Р.Алиев скончался на месте происшествия, Д.Алиева была госпитализирована в тяжелом состоянии.
Также стоит упомянуть, что Рашад Алиев был племянником (сыном сестры) известного офицера полиции, бывшего вице-президента АФФА Фатуллы Гусейнова, известного по прозвищу "Черный полковник".скачать dle 11.3