"Anam rəhmətə getdi, dəfn etməli deyiləm?" - Sumqayıt qəbiristanlığında əlyandıran qiymətlər (Video)
13.02.2026 11:21 771
Son zamanlar qəribə biznes forması yaranıb: bəzi şəxslər qəbiristanlıqda boş torpaq sahəsi alırlar və bir müddət sonra onu daha yüksək qiymətə satmağa başlayırlar. Ehtiyacı olan isə məcbur olur ki, həmin torpağı alıb yaxınını dəfn etsin.
Sumqayıt qəbiristanlığında da vətəndaşlardan öz yaxınına torpaq sahəsi alarkən çox yüksək qiymətlər tələb olunub.
"Bir ay əvvəl 2 000 manata torpaq aldım. Kasıb oğlanam. 2 000 manata torpaq olar? Nəyə görə? Hansı əsasla? Anam rəhmətə getdi, dəfn etməli deyiləm? Bir ay keçdi. Qonşu dünyasını dəyişdi, 3 500 dedilər. Yəni bu, açıq bir biznesdir. İnsan ölməyə də qorxur. Ölsəm, məni kim basdıracaq?", - deyə vətəndaş Baku TV-yə bildirib.
Məsələ ilə bağlı Sumqayıt bələdiyyəsindən bildirilib ki, şəhər qəbiristanlığı ərazisində hər hansı vətəndaşın qanunsuz torpaq zəbt etməsi və həmin sahələri açıq şəkildə satışa çıxarması araşdırılacaq.
Qeyd olunan faktlar öz təsdiqini taparsa, məsələ ilə bağlı aidiyyəti qurumlara müraciət ediləcək və qanunvericiliyə uyğun hüquqi tədbirlərin görülməsi təmin olunacaq. Sumqayıt bələdiyyəsi vətəndaşları bu kimi hallarla rastlaşdıqda rəsmi qurumlara müraciət etməyə çağırır.

Бизнес на человеческом горе: шокирующие цены на кладбище Сумгайыта (Видео)
В последнее время появилась странная форма бизнеса. Некоторые лица приобретают пустующие участки на кладбищах, а потом перепродают их по завышенной цене. Нуждающиеся же вынуждены покупать эту землю, чтобы похоронить близких.
На кладбище Сумгайыта с граждан также требуют крупные суммы за участки для захоронения.
"Месяц назад купил участок за 2 000 манатов. Я небогатый человек. Разве клочок земли может стоить 2 000 манатов? На каком основании? Моя мать скончалась, разве я не должен ее похоронить? Прошел месяц - умер сосед, и за участок уже запросили 3 500 манатов. То есть это открытый бизнес. Человек даже боится умереть. Если я умру, кто меня похоронит?" - рассказал один из граждан телеканалу Baku TV.
В муниципалитете Сумгайыта сообщили, что по факту возможного незаконного захвата земель на территории городского кладбища и их продажи будет проведено расследование. Если указанные факты подтвердятся, по данному вопросу направят обращение в соответствующие структуры и обеспечат принятие правовых мер в соответствии с законодательством.
Муниципалитет Сумгайыта призвал граждан обращаться в официальные органы в случае столкновения с подобными ситуациями.