Sürücülərin DİQQƏTİNƏ: Ukrayna dairəsindəki xətlənmə cərimələrə səbəb olur - Video
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, söhbət paytaxtın Xətai rayonu, Məhəmməd Hadi küçəsindəki, Ukrayna dairəsi adlanan ərazidəki xətlənmədən gedir.
Sürücülərin əksəriyyəti bu xətlənmənin nə olduğundan xəbərsizdir, bəziləri isə cərimələnməkdən qorxurlar. Bildirirlər ki, o adacıq pik saatlarda tıxacın olduğu dairədə zolaqların sayını da azaldır.
Yerüstü Nəqliyyat Agentliyindən bildirilib ki, Ukrayna dairəsinin kənarında yerləşən nəqliyyat adacığı yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin artırılması və axınların nizamlanması məqsədilə layihələndirilmiş mühəndis həllidir. Nəqliyyat adacıqlarının əsas mahiyyəti yolun həndəsi quruluşu vasitəsilə sürücülərin hərəkət trayektoriyasını əvvəlcədən formalaşdırmaq, zolaq dəyişməni nizamlamaq və təhlükəli manevrlərin qarşısını almaqdan ibarətdir.
Sözügedən adacıqlar dairəyə daxilolma və dairə daxilində hərəkət edən nəqliyyat vasitələrinin axınlarını bir-birindən ayırmaqla sürücüləri məcburi, lakin nəzarətli zolaq dəyişməyə yönləndirir. Adacığın məqsədi qəza şəraiti yaratmaq deyil, əksinə, ani və nizamsız zolaq dəyişmələrinin qarşısını almaqla potensial riskləri əvvəlcədən aradan qaldırmaqdır.
Bakı Şəhər Dövlət Yol Polisi İdarəsindən isə bildirildi ki, bu adacığa daxil olan sürücüləri 40 manat məbləğində cərimə gözləyir.

Вниманию водителей: дорожная разметка на "Украинском круге" становится причиной штрафов - Видео
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, речь идет об островке безопасности, расположенном на транспортной развязке, известной как "Украинский круг".
По словам автомобилистов, многие не знают назначения данной разметки, а некоторые опасаются получить штраф. Кроме того, отмечается, что островок сокращает количество полос на кольцевой развязке в часы пик, когда образуются заторы.
В Агентстве наземного транспорта Азербайджана (AYNA) пояснили, что транспортный островок, расположенный по периметру "Украинского круга", является инженерным решением, направленным на повышение безопасности дорожного движения и упорядочение транспортных потоков. Основная функция таких островков заключается в предварительном формировании траектории движения автомобилей за счет геометрии дороги, регулировании перестроений и предотвращении опасных маневров.
Отмечается, что островки разделяют потоки транспортных средств, въезжающих на круговую развязку и движущихся внутри нее, направляя водителей к вынужденному, но контролируемому перестроению. Подчеркивается, что цель островка заключается не в создании аварийных ситуаций, а, напротив, в устранении потенциальных рисков за счет предотвращения резких и хаотичных перестроений.
В Управлении Государственной дорожной полиции города Баку сообщили, что за заезд на данный транспортный островок предусмотрен штраф в размере 40 манатов.