AYNA "Ukrayna dairəsi"ndə yaranan sıxlığa aydınlıq gətirdi - VİDEO
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) "Ukrayna dairəsi"ndə nəqliyyat sıxlığının yaranması ilə bağlı məsələyə münasibət bildirib.
Qurumdan verilən məlumata görə, "Ukrayna dairəsi"ndə yol hərəkətinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə hazırlanan layihənin planlanması da simulyasiya nəticələrinə əsaslanmaqla icra edilir. Hazırda dairənin standartlara uyğun olmaması ərazidə bir sıra nəqliyyat problemləri yaradır.
Bildirilib ki, dairədə tıxac hallarından daha çox təhlükəsizlik səviyyəsinin aşağı olması ilə bağlı hallar olur:
"Qeyd edək ki, ötən gün ərazidə heç bir sıxlıq müşahidə edilməyib. Daha əvvəl yaranan sıxlıq isə təmir işlərinin başlanması ilə əlaqədar idi.
Layihə həyata keçirildikdən sonra:
- münaqişəli nöqtələr minimuma endirilərək təhlükəsizlik təmin olunacaq;
- dairənin buraxılış qabiliyyəti artırılacaq;
- hesabi hərəkət şiddəti və sürəti optimallaşacaq;
- piyadaların təhlükəsizliyi və rahatlığı təmin ediləcək.
Bundan başqa, layihə çərçivəsində təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə hərəkətin kanallaşdırılması nəzərdə tutulur".скачать dle 11.3

В АYNA разъяснили ситуацию с заторами на транспортной развязке "Украинский круг" - ВИДЕО
В Агентстве наземного транспорта Азербайджана (АYNA) прокомментировали ситуацию с заторами на бакинской транспортной развязке, известной под названием "Украинский круг".
Как сообщили в АYNA, планирование проекта по улучшению дорожного движения на транспортной развязке "Украинский круг" осуществляется на основе результатов симуляции. В настоящее время несоответствие развязки стандартам создает ряд транспортных проблем на указанной территории.
Было отмечено, что на транспортной развязке чаще возникают проблемы, связанные с низким уровнем безопасности, чем с заторами.
"Отметим, что вчера на этом участке не наблюдалось никаких пробок. Ранее возникшие заторы были связаны с началом ремонтных работ.
После реализации проекта:
- конфликтные точки будут сведены к минимуму, обеспечивая безопасность;
- увеличится пропускная способность транспортной развязки;
- оптимизируется расчетная интенсивность и скорость движения;
- будет обеспечена безопасность и комфорт пешеходов.
Кроме того, проект предусматривает канализирование движения для обеспечения безопасности", - говорится в информации.скачать dle 11.3