"İnternet qadağası götürülsün, həbs edilənlərin işinə ədalətlə baxılsın" - Pezeşkiandan ÇAĞIRIŞ
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian 11 günlük bloklanmadan sonra ölkədə internet bağlantısına qoyulan məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasına çağırış edib.
Bu barədə EFE məlumat yayıb.
"Onlayn ticarətin asanlaşdırılmasına və rabitə məhdudiyyətlərinin azaldılmasına ehtiyac var. Mən Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Əli Laricaniyə məhdudiyyətləri mümkün qədər tez aradan qaldırmağı tövsiyə etmişəm", - deyə İran prezidenti bildirib.
O, həmçinin etirazlar zamanı saxlanılan şəxslərin işlərinə diqqətlə baxılmasının vacibliyini də önə çəkib: "Məlum hadisələrlə əlaqədar saxlanılan insanların işlərinə baxılarkən son dərəcə hərtərəfli və ədalətli olmaq lazımdır".
Məlumata görə, yanvarın 8-dən İranda internet xidməti faktiki olaraq iflic vəziyyətindədir.
İğtişaşların zirvəsi 8 yanvar axşamına təsadüf edib, bu zaman ən azı 12 mülki vətəndaş, o cümlədən bir uşaq həlak olub. Hakimiyyət orqanları 25 hüquq-mühafizə əməkdaşının həlak olduğunu bildirib. Tehran meri Əlirza Zakani deyib ki, nümayişçilər paytaxtda 25 məscidi yandırıb, 26 bank, üç tibb mərkəzi, 10 dövlət müəssisəsi, 48 yanğınsöndürən maşın, 42 avtobus və təcili yardım maşını, həmçinin 24 mənzilə ziyan vurublar. İran hakimiyyəti iğtişaşçıları terrorist adlandırıb və hadisələrin təşkilində İsrail və ABŞ-ni təqsirləndirib.

Президент Ирана призвал снять ограничения на интернет, введенные из-за протестов
Президент Ирана Масуд Пезешкиан призвал снять ограничения на подключение страны к глобальному интернету после 11 дней блокировки из-за протестов, передает Median.Az со ссылкой на EFE.
"Существует необходимость обеспечения онлайн-торговли и сокращения ограничений в сфере связи. Я рекомендовал секретарю Высшего совета национальной безопасности Али Лариджани снять ограничения как можно скорее", - сказал Пезешкиан.
Кроме того, он призвал с особой тщательностью и справедливостью рассматривать дела задержанных участников протестов, охвативших страну с самого конца ушедшего года.
"В случаях людей, задержанных в связи с недавними событиями, необходимо прежде всего обращать внимание на максимальную тщательность и справедливость при рассмотрении их дел", - отметил он.
Интернет-связь в Иране была практически парализована в Иране с 8 января, когда происходили масштабные протесты в связи с экономической ситуацией в стране.
Пик беспорядков пришелся на вечер 8 января, когда в результате действий погромщиков погибли не менее 12 мирных граждан, включая ребенка. Власти сообщили о гибели 25 сотрудников правоохранительных органов. Мэр Тегерана Алиреза Закани сообщил, что бунтовщики сожгли в столице 25 мечетей, повредили 26 банков, 3 медцентра, 10 государственных учреждений, 48 пожарных машин, 42 автобуса и автомобиля скорой помощи, а также 24 квартиры. Власти Ирана назвали погромщиков террористами и возложили ответственность за организацию беспорядков на Израиль и США.скачать dle 11.3