25.11.2025 19:34 651
Vəhşi pişiklər 2016-cı ildə qəbul edilmiş və Yeni Zelandiyanın guya unikal faunasına xüsusi ziyan vuran yırtıcıların məhv edilməsini nəzərdə tutan "Yırtıcılardan Azad 2050" hökumət proqramına daxildir.
Hazırda ölkədə 2,5 milyondan çox vəhşi pişik var, onlar avropalılar tərəfindən gətirilən ev pişiklərindəndir. Bəzi ərazilərdə onlar artıq məhv edilir, lakin gələn ilə qədər onların tamamilə məhv edilməsi üçün tədbirlər görüləcək.
Vəhşi pişiklərin məhv edilməsi planları hakimiyyəti hədsiz qəddarlıqda ittiham edən heyvan hüquqları fəallarının ciddi tənqidinə səbəb olub.скачать dle 11.3

25.11.2025 19:34 162
Дикие кошки включены в принятую в 2016 государственную программу "Без хищников - 2050", в соответствии с которой в Новой Зеландии уничтожаются хищники, наносящие особый ущерб местной уникальной фауне.
В настоящее время в стране насчитывается свыше 2,5 млн диких кошек, ведущих свое происхождение от завезенных европейцами домашних кошек. В некоторых районах их уже уничтожают, но к следующему году будут приняты меры, направленные на их полное искоренение.
Планы по уничтожению диких кошек вызвали серьезную критику со стороны защитников животных, которые обвиняют власти в излишней жестокости.