Azərbaycan, Gürcüstan və Qazaxıstan Orta Dəhliz daşımaları üçün vahid tarif tətbiq edəcək
Azərbaycan və Gürcüstan təkcə fiziki infrastrukturun deyil, həm də inzibati və hüquqi mexanizmlərin təkmilləşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirir.
Bunu Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədov 5-ci Tbilisi İpək yolu forumunun açılış mərasimində çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, beynəlxalq tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq şəraitində vahid tarif siyasətinin formalaşdırılması, gömrük və sərhəd prosedurlarının sadələşdirilməsi, multimodal daşımaların təşviqi istiqamətində mühüm addımlar atılır:
"Bunun təsdiqi olaraq bu ayın əvvəlində Azərbaycan, Gürcüstan və Qazaxıstanın dəmir yolu operatorları Orta Dəhliz üzrə daşımalar üçün vahid uzunmüddətli tarifin tətbiqinə dair razılıq əldə ediblər".
Əli Əsədov qeyd edib ki, tərəflər liman, dəmir yolu və logistika infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, mövcud darboğazların aradan qaldırılması, rəqəmsallaşdırmanın genişləndirilməsi və dəhlizin ötürücülük qabiliyyətinin artırılması üçün birgə addımlar atmağa razılaşıblar.
"Əminik ki, birgə səylərimiz regionun nəqliyyat və logistika potensialının tam reallaşdırılmasına, ticarət dövriyyəsinin və investisiya axınının artmasına, habelə Avrasiya məkanında iqtisadi əlaqələrin möhkəmlənməsinə töhfə verəcək", - Baş nazir əlavə edib.скачать dle 11.3

Азербайджан, Грузия и Казахстан вводят единый тариф для перевозок по Среднему коридору
Об этом заявил премьер-министр Азербайджана Али Асадов на открытии 5-го Тбилисского форума Шелкового пути.
По его словам, страны региона уделяют особое внимание не только развитию физической инфраструктуры, но и совершенствованию административных и правовых механизмов, чтобы повысить эффективность международных транспортных маршрутов.
"Совместно с международными партнерами мы формируем единую тарифную политику, упрощаем таможенные и пограничные процедуры, а также стимулируем развитие мультимодальных перевозок. Подтверждением этому стало соглашение железнодорожных операторов Азербайджана, Грузии и Казахстана о введении единого долгосрочного тарифа по Среднему коридору", - заявил премьер-министр.
Асадов отметил, что стороны также договорились о совместной модернизации портовой, железнодорожной и логистической инфраструктуры, ликвидации узких мест, расширении цифровизации и повышении пропускной способности маршрута.
"Мы уверены, что наши совместные усилия позволят в полной мере реализовать транспортно-логистический потенциал региона, увеличить товарооборот и инвестиционные потоки, а также укрепить экономические связи на евразийском пространстве", - подчеркнул он.