ADB Azərbaycanda monetizasiya elementli yol layihələrinin maliyyələşdirilməsi imkanlarını araşdırır
Asiya İnkişaf Bankı (ADB) Azərbaycanda dəmir yolları, metro və aktivlərin monetizasiyası elementləri ilə avtomobil yolu layihələri daxil olmaqla ekoloji cəhətdən təmiz nəqliyyatın tətbiqi imkanlarını araşdırır.
Bu barədə bankın Azərbaycanla 2025-2029-cu illər üçün yeni Tərəfdaşlıq Strategiyasında bildirilib.
"Azərbaycan hökuməti ölkənin logistika rolunu gücləndirmək və inkişaf edən regionlarda davamlı gəlirləri təmin etmək üçün aşağı karbonlu nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına diqqət yetirir. Bu baxımdan, ADB regional nəqliyyat marşrutlarının açılması məqsədilə rəqəmsallaşdırma, elektrikləşdirmə və müasir siqnalizasiya sistemlərinin tətbiqi də daxil olmaqla dəmir yolu infrastrukturunun modernləşdirilməsinə dəstək verəcək", - Strategiyada qeyd olunub.
ADB-dən bildirilib ki, inkişaf etməkdə olan regionların inkişafı iqlimə və fəlakətə davamlı infrastrukturun bərpasını, həmçinin sıfır emissiyalı zonaların yaradılması və təbii ehtiyatların davamlı idarə edilməsi kimi innovasiyaların tətbiqini tələb edir.
Azərbaycan 1999-cu ildən ADB-nin üzvüdür və bu müddət ərzində bank ölkəyə 5 milyard ABŞ dollarından çox kredit ayırıb. Eyni zamanda, bank Azərbaycanın nəqliyyat sektorunda həyata keçirilən layihələrə 1,5 milyard ABŞ dollarından çox, enerji layihələrinə isə 1,7 milyard ABŞ dolları kredit resursları ayırıb.//reportскачать dle 11.3

АБР изучает возможности финансирования автодорожных проектов в Азербайджане с элементами монетизации
Как сообщает Report со ссылкой на АБР, об этом говорится в новой Стратегии партнерства банка с Азербайджаном на 2025-2029 годы
"Правительство Азербайджана сосредоточено на развитии низкоуглеродной транспортной инфраструктуры для усиления логистической роли страны и обеспечения устойчивых доходов в развивающихся регионах. В этой связи АБР окажет поддержку модернизации железнодорожной инфраструктуры, включая цифровизацию, электрификацию и внедрение современных систем сигнализации, с прицелом на разблокировку региональных транспортных маршрутов", - говорится в Стратегии.
АБР отмечает, что развитие развивающихся регионов требует восстановления ключевой климатоустойчивой и катастрофоустойчивой инфраструктуры, а также внедрения инноваций, таких как создание зон с нулевыми выбросами и устойчивое управление природными ресурсами.
Азербайджан является членом АБР с 1999 года. За этот период банк предоставил стране более 5 млрд долларов США в виде кредитов, в том числе 1,5 млрд долларов на транспортные проекты, 1,7 млрд долларов на энергетические проекты