Sökülən binalarda evlərin qiymətləndirilməsi prosesi necə olmalıdır? - Ekspert
Son günlər Bakının bəzi rayonlarında böyük söküntü işlərinin başlanılması ilə bağlı məlumatlar yayılır. İstismara yararsız binaların sökülməsi və yerində tikiləcək yeni binaların layihə-smeta sənədlərinin belə hazır olduğu deyilir. Lakin bu işlərin gecikməsinə səbəb olan bir sıra faktorlar var ki, onlardan da ən başlıcası həmin binalarda yaşayan vətəndaşlara təklif edilən kompensasiyanın azlığıdır.
Sakinlər şirkətlərin onlara təqdim etdiyi pul ilə razılaşmır. Bir qisim sakin isə ya yaşadığı evin yerində tikiləcək binada mənzil tələb etsələr də, istəklərinə nail ola bilmirlər.
Bəs, sökülən binalarda evlərin qiymətləndirilməsi prosesi necə olmalıdır?
Əmlak eksperti Elnur Azadov Qaynarinfo-ya açıqlamasında söküntü işlərinin iki istiqamətdə aparıldığını diqqətə çatdırıb:
"Söküntü dövlət sifarişidir, yoxsa özəldir, öncə bunu bilmək lazımdır. Dövlət sifarişi ilə baş verəndə nəsə etmək mümkün deyil. Çünki söhbət dövlət əhəmiyyətli işlərdən gedir. Amma yenə də vətəndaşlar qiymətləndirmə şirkətlərini prosesə cəlb edə bilərlər. Ümumiyyətlə, fərqi yoxdur, hər iki halda evi sökülən vətəndaş qiymətləndirmə şirkətlərini prosesə cəlb edə bilər. Onlar dəvət etdikləri müstəqil qiymətləndirmə şirkətlərindən rəy alıb aidiyyəti dövlət, yaxud da özəl qurumlara təqdim edərək aparılan qiymətləndirməni mənzilləri ilə uyğunlaşıb-uyğunlaşmadığını yoxlaya bilərlər".
Elnur Azadov vətəndaşların nəzərinə onların mülkiyyətinin toxunulmaz olduğunu xatırladıb: