Bu gün Kahramanmaraşda "Azərbaycan məhəlləsi"nin açılışı olacaq
Bu gün Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da Türkiyənin Kahramanmaraş bölgəsində yerləşən "Azərbaycan məhəlləsi"ndə mənzillərin açarlarının təhvili və püşkatma mərasimi təşkil olunacaq.
Bu barədə Türkiyə Prezident Administrasiyasından rəsmi açıqlama verilib.
Bildirilib ki, təhvil verilən mənzillərin ümumi sayı 250 minə çatır.
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan da bu barədə özünün "X" hesabında paylaşım edib:
"Bu gün zəlzələ bölgəmizdə, aralarında Azərbaycan tərəfindən dəstəklənən "Azərbaycan məhəlləsi"ndəki mənzillərin də olduğu 49 056 iş yeri və mənzili haqq sahibi qardaşlarımıza təhvil veririk", - deyə Prezident vurğulayıb.
Xatırladaq ki, 2023-cü il fevralın 6-da Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində baş verən dağıdıcı zəlzələdən sonra qardaş ölkəyə kömək üçün Azərbaycan tərəfindən bütün imkanlar səfərbər olunub. Eyni zamanda, dağıntıya məruz qalan Kahramanmaraşda "Azərbaycan məhəlləsi"nin inşasını da dövlətimiz öz üzərinə götürüb. Beləliklə, "Azərbaycan məhəlləsi" iki qardaş ölkə arasında dostluq və həmrəyliyi daha da gücləndirən bir simvola çevrilib.

Сегодня в Кахраманмараше состоится открытие Азербайджанского квартала
Сегодня в 16:30 по бакинскому времени в турецком Кахраманмараше состоится торжественная церемония передачи ключей от квартир в Азербайджанском квартале.
Как передает Median.Az со ссылкой на Администрацию президента Турции, общее количество передаваемых квартир достигает 250 000.
Президент страны Реджеп Тайип Эрдоган также поделился этой новостью на своей странице в соцсети X.
"Сегодня в нашем регионе, пострадавшем от землетрясения, мы передаем братьям 49 056 объектов, включая рабочие места и квартиры, среди которых есть и жилье в Азербайджанском квартале, построенном при поддержке Азербайджана", - подчеркнул президент.
Напомним, что после разрушительного землетрясения, произошедшего 6 февраля 2023 года в Кахраманмараше, Азербайджан мобилизовал все возможные ресурсы для помощи братской стране. В том числе, азербайджанское государство взяло на себя строительство Азербайджанского квартала в пострадавшем Кахраманмараше. Таким образом, Азербайджанский квартал стал символом, еще больше укрепляющим дружбу и солидарность между двумя братскими странами.