Alimlər içməli suyu təmizləyən yeni mikrob kəşf ediblər
Miçiqan Universitetinin amerikalı alimləri qrunt sularının təmizlənməsində əsas rol oynayan dərin torpaq qatlarında (20 metrə qədər) əvvəllər məlum olmayan mikrob növü olan “CSP1-3” aşkar ediblər.
Tədqiqatın nəticələri “Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS) elmi jurnalında dərc olunub.
Nümunələrin təhlili göstərib ki, “CSP1-3” mikrobları torpağın səth qatları vasitəsilə itirilən qalıq çirkləndiriciləri (karbon, azot) udur və mayenin içməli suya çevrilməmişdən əvvəl təmizlənməsini tamamlayır.
Tədqiqatçılar bildiriblər ki, “CSP1-3”ün əcdadları isti bulaqlarda yaşayıblar, lakin elm adamlarının gözləntilərinin əksinə olaraq aktiv qalaraq qida maddələri olmayan mühitə uyğunlaşıblar.
Alimlər unikal biokimyasını öyrənmək üçün laboratoriyada CSP1-3 yetişdirməyə çalışırlar. Təcrübə uğurlu olarsa, bu, inadkar çirkləndiriciləri təmizləmək və quraq bölgələrdə suyun təmizlənməsi sistemlərini təkmilləşdirmək üçün biotexnologiyaların inkişafına kömək edə bilər.скачать dle 11.3

Ученые открыли новый вид микробов, очищающих питьевую воду
Анализ проб показал, что микробы CSP1-3 поглощают остатки загрязнений (углерод, азот), пропущенные поверхностными слоями почвы, завершая очистку воды перед ее превращением в питьевую.
В некоторых образцах из Айовы и Китая они составляли более 50% микробного сообщества — необычно для глубинных почв.
По словам исследователей, предки CSP1-3 жили в горячих источниках, но адаптировались к бедной питательными веществами среде, сохраняя активность вопреки ожиданиям ученых.
"Это мусорщики, завершающие работу поверхностных фильтров", — объяснил руководитель исследования Джеймс Тидже.
Ученые пытаются вырастить CSP1-3 в лаборатории, чтобы изучить их уникальную биохимию. Если эксперимент удастся, это может помочь в разработке биотехнологий для очистки стойких загрязнений и улучшить системы водоподготовки в засушливых регионах.