15.03.2025 19:11 975
Zərərçəkənlərdən biri, 51 yaşlı Angela Qlover, 2018-ci ildə Uolsoll dövlət xəstəxanasında işləyən cərrah Mian Münəvvər Şahın onun çiynini yerindən çıxardığını iddia etdikdən sonra çiyninə metal sancaqlar taxdığını söyləyib. Sonradan məlum olub ki, bu əməliyyat onun üçün nəzərdə tutulmayıb, çünki xəstədə yalnız əzələ yırtığı olub. Qadın iddia edir ki, hazırda daimi ağrılar yaşayır və yeni doğulmuş nəvəsini qucağına ala və ya gündəlik normal işləri yerinə yetirə bilmir.
Təhqiqat göstərib ki, doktor Şah 91 xəstəyə "qeyri-standart" tibbi yardım göstərib, onların hamısı çiyin və ya bilək əməliyyatı tələb edir. Kənar baxış müəyyən edib ki, həkim sümüklərin çıxarılması və ya vintlər və ya protezlərin taxılması kimi mürəkkəb əməliyyatları yerinə yetirmək üçün lazımi bacarıqlara malik deyil.
Xəstəxana direktoru Şahın manipulyasiyalarından əziyyət çəkən xəstələrdən və onların ailələrindən üzr istəyib. Həkimin hansı məsuliyyətlə üzləşdiyi məlum deyil. Onların dəymiş ziyana görə pul kompensasiyası alıb-almadıqları da məlum deyil.

15.03.2025 19:11 945
Как рассказала одна из пострадавших, 51-летняя Анджела Гловер, в 2018 году хирург Миан Мунавар Шах, работавший в государственной больнице в Уолсолле, вставил ей металлические штифты в плечо, заявив, что она вывихнула его. Позднее оказалось, что эта операция не была ей показана, так как пациентка получила лишь разрыв мышцы. Женщина утверждает, что теперь живет с постоянной болью и не может держать на руках свою новорожденную внучку, а также выполнять обычные повседневные задачи.
В ходе расследования выяснилось, что доктор Шах оказал "некачественную" медицинскую помощь 91 пациенту, каждому из которых требовались операции на плече или запястье. Внешняя проверка показала, что у медика не было "необходимых" компетенций для проведения таких сложных операций, как удаление костей или установка винтов или протезов.
Директор больницы извинился перед пострадавшими от манипуляций Шаха пациентами и их семьями. Какая ответственность грозит медику, неизвестно. Получили ли они денежные компенсации за причиненный вред, также не уточняется.скачать dle 11.3