Mirzoyan: Ermənistan-Türkiyə normallaşma prosesi davam edir
Bunu Ermənistan parlamenti xarici əlaqələr komissiyasının iclasında xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan 2024-cü il üçün hökumət proqramının həyata keçirilməsinin gedişatı və nəticələri barədə hesabatı təqdim edərkən bildirib.
"Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşma prosesi davam edir. Diplomatik əlaqələrin qurulması ilə yanaşı, sərhədlərin açılması və aramızda nəqliyyat infrastrukturunun bərpası da əsas məsələlərdir", - o qeyd edib.
XİN başçısı söyləyib ki, Gümrü-Qars dəmir yolunun işə salınması böyük əhəmiyyət kəsb edəcək. Ermənistan və Türkiyə arasında müəyyən razılaşmalar, məsələn, Ani körpüsünün birgə bərpası ilə bağlı razılaşma var.
"Bu, birbaşa hava əlaqəsinin müəyyən edilməsi, hava yolu ilə yük daşımaları üzrə maneələrin aradan qaldırılması ilə bağlı artıq həyata keçirilmiş qərarları tamamlayır. Hələ reallaşdırılmamış razılaşmalarımız var, məsələn, üçüncü ölkə vətəndaşlarının sərhəddən sərbəst hərəkəti, onlar və diplomatik pasportlara malik olan Ermənistan və Türkiyə vətəndaşları üçün sərhədin açılması", - o bildirib.скачать dle 11.3

Мирзоян: Процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией продолжается
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом на заседании комиссии по внешним связям Народного собрания заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян, представляя отчет о ходе и результатах реализации программы правительства на 2024 год.
"Процесс нормализации отношений с Турцией также продолжается. Помимо установления дипломатических отношений, ключевыми являются вопроссы открытия границ и возобновления транспортной инфраструктуры между нами", - сказал Мирзоян.
Он отметил, что запуск железной дороги Гюмри-Карс будет иметь жизненно важное значение. У Армении и Турции есть определенные договоренности, к примеру, договоренность о совместном восстановлении моста Ани.
"Это просто дополняет уже реализованные решения, которые устанавливают прямое авиасообщение, устраняют препятствия для авиагрузоперевозок. У нас есть договоренности, которые пока не реализованы, например, свободное перемещение через границу для граждан третьих стран, открытие границы для них и для граждан Армении и Турции, имеющих дипломатические паспорта", - сказал глава МИД.скачать dle 11.3