Rusiya və Azərbaycan ekologiya sahəsində işçi qrupu yaratmaq niyyətindədir
Rusiya və Azərbaycan Xəzər dənizinin dayazlaşması probleminə və onun bioloji resurslarının qorunmasına xüsusi diqqət yetirərək ekologiya sahəsində əməkdaşlıq üçün işçi qrupu yaratmaq niyyətindədir.
“Report” Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir ki, bu məsələ Dövlət Dumasının sədr müavini Aleksey Qordeyevin Azərbaycanın Moskvadakı səfiri Rəhman Mustafayevi qəbul etməsi zamanı müzakirə olunub.
Görüş zamanı tərəflər Rusiya və Azərbaycan arasında münasibətlərin bu gün strateji tərəfdaşlıq və müttəfiqlik istiqamətində ardıcıl inkişaf etdiyini vurğulayıblar.
Qeyd edilib ki, bu münasibətlər qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq ənənələrinə əsaslanır və əməkdaşlığın əsas prioritetləri 2022-ci il fevralın 22-də Moskvada imzalanmış "Müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamə"də öz əksini tapıb.
Bundan əlavə, dövlətlərarası təmasların bütün səviyyələrdə çox intensiv olduğu vurğulanıb. Səfirimiz cari ildə 50-dən çox qarşılıqlı ali və yüksək səviyyəli səfərlərin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Xüsusilə iqtisadi sahədə bir sıra mühüm razılaşmaların əldə edildiyi vurğulanıb. Buraya yanacaq-enerji kompleksi sahəsində layihələrin inkişafı, "Şimal-Cənub" beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin genişləndirilməsi, həmçinin Sankt-Peterburq Universiteti və Azərbaycan ali məktəbinin bazasında Bakıda birgə Azərbaycan-Rusiya universitetinin paritet əsaslarla yaradılması daxildir.
Görüşdə iki ölkə arasında mədəni əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulub. R.Mustafayev Dumanın sədr müavinini məlumatlandırıb ki, 2025-ci il Rusiyada Azərbaycan Mədəniyyəti İli olacaq. Səfir bildirib ki, bu çərçivədə keçiriləcək tədbirlər, layihələr iki ölkə və xalqın daha da yaxınlaşmasına töhfə verəcək.

Россия и Азербайджан намерены создать рабочую группу для сотрудничества в области экологии
Россия и Азербайджан намерены создать рабочую группу для сотрудничества в области экологии, уделяя особое внимание проблеме обмеления Каспийского моря и сохранению его биологических ресурсов.
Как передает Median.Az со ссылкой на пресс-службу посольства Азербайджана в России, данный вопрос обсуждался во время приема заместителем председателя Государственной думы Алексеем Гордеевым посла Азербайджана в Москве Рахмана Мустафаева.
В ходе встречи стороны подчеркнули, что отношения между Россией и Азербайджаном сегодня поступательно развиваются в русле стратегического партнерства и союзничества.
Было отмечено, что в их основе лежат прочные традиции взаимного уважения и добрососедства, а ключевые приоритеты сотрудничества отражены в "Декларации о союзническом взаимодействии", подписанной на высшем уровне 22 февраля 2022 года в Москве.
Кроме того, было подчеркнуто, что межгосударственные контакты отличаются высокой интенсивностью на всех уровнях. Азербайджанский посол отметил, что в текущем году было совершено свыше 50 взаимных визитов высшего и высокого уровней.
Достигнут ряд важных договоренностей, прежде всего в экономической сфере: развитие проектов в сфере топливно-энергетического комплекса, расширение международного транспортного коридора "Север–Юг", а также создание на паритетной основе совместного азербайджано-российского университета в Баку на базе Санкт-Петербургского университета и азербайджанского вуза.
В ходе встречи были затронуты также вопросы культурного сотрудничества между двумя странами. Посол проинформировал заместителя председателя ГД, что 2025 год будет Годом культуры Азербайджана в России, и выразил надежду на то, что мероприятия и проекты, проведенные в его рамках, будут способствовать дальнейшему сближению двух стран и народов.скачать dle 11.3