Rusiya səfirliyi: “Azərbaycan mühüm strateji tərəfdaş və etibarlı müttəfiqdir”
“Report” xəbər verir ki, bu barədə Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin ölkələr arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 32-ci ildönümü münasibətilə yaydığı məlumatda deyilir.
Diplomatik nümayəndəlik qeyd edib ki, iki ölkə arasında münasibətlər hüquq bərabərliyi və mehriban qonşuluq prinsiplərinə, çoxəsrlik dostluq və qarşılıqlı hörmət ənənələrinə əsaslanır:
“Dövlətlər arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı Cənubi Qafqazda və Xəzər regionunda sabitliyin və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsinə töhfə verir. Siyasi dialoq ən yüksək səviyyədə, xarici siyasət idarələri xətti, əsas qurumların rəhbərləri, eləcə də parlament xətti səviyyəsində fəal inkişaf edir”.
“Ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir. 2023-cü ildə ikitərəfli ticarət dövriyyəsi 17,5 faiz artıb. Rusiya Azərbaycanın aparıcı ticari-iqtisadi tərəfdaşlarından biri olaraq qalır. Bakıda Moskvanın iştirakı ilə müxtəlif investisiya layihələri həyata keçirilir. İki ölkənin sahibkarları arasında əlaqələr, o cümlədən kiçik və orta biznes vasitəsilə genişlənir. İkitərəfli əməkdaşlığın mühüm elementi İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyadır”, - məlumatda qeyd edilib.
Səfirlik, həmçinin, Rusiya-Azərbaycan strateji tərəfdaşlığı və müttəfiqliyinin daha da inkişaf etdirilməsində qarşılıqlı marağın olduğunu vurğulayıb.скачать dle 11.3

Посольство РФ: Азербайджан - важный стратегический партнер и надежный союзник
Как передает Report, об этом говорится в сообщении посольства России в Азербайджане по случаю 32-летия со дня установления дипломатических отношений между странами.
В дипмиссии отмечают, что в основе отношений между двумя государствами лежат принципы равноправия и добрососедства, вековые традиции дружбы и взаимного уважения.
"Развитие взаимодействия между странами способствует укреплению стабильности и безопасности на Южном Кавказе и в Каспийском регионе. Активно развивается политический диалог на высшем уровне, по линии внешнеполитических ведомств, на уровне руководителей ключевых ведомств, а также парламентской линии.
Успешно продвигается торгово-экономическое сотрудничество. Двусторонний товарооборот за 2023 год вырос на 17,5%. Россия остается одним из ведущих торгово-экономических партнеров Азербайджана. На территории Азербайджана реализуются различные инвестпроекты с российским участием. Расширяются контакты между предпринимательскими сообществами, в том числе по линии малого и среднего бизнеса. Важным элементом двустороннего взаимодействия является Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству", - говорится в сообщении.
В посольстве также подчеркнули обоюдную заинтересованность в дальнейшем развитии российско-азербайджанского стратегического партнерства и союзничества.скачать dle 11.3