Azərbaycan və Rusiya ikitərəfli gündəmi və regional prosesləri müzakirə ediblər
Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının (PA) Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri, Prezidentin köməkçisi Hikmət Hacıyev və Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Andrey Rudenko Azərbaycan ilə Rusiya arasında ikitərəfli müttəfiqlik münasibətləri məsələlərini, eləcə də aktual regional məsələləri müzakirə ediblər.
"Report"un Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin Mətbuat Xidmətinə istinadən xəbərinə görə, oktyabrın 8-də Moskvada Azərbaycan nümayəndə heyətinin MDB Dövlət Başçıları Şurasının iclasında iştirakı çərçivəsində işgüzar görüşü baş tutub.
Məlumata görə, tərəflər "3+3", Azərbaycan-Rusiya-İran formatında əməkdaşlıq, "Şimal-Cənub" nəqliyyat dəhlizinin inkişafı, Azərbaycanın ŞƏT və BRICS ilə qarşılıqlı fəaliyyəti və s. məsələlərə xüsusi diqqət yetiriblər.
Prezidentin köməkçisi A.Rudenkoya Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması üzrə danışıqlar prosesinin gedişatı barədə məlumat verib, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə bağlı müddəaların aradan qaldırılması üçün Ermənistan qanunvericiliyində dəyişiklik edilməsinin zəruriliyinə diqqət çəkib.
Görüşdə, həmçinin, Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Rəhman Mustafayev də iştirak edib.скачать dle 11.3

Азербайджан и Россия обсудили двустороннюю повестку и региональные процессы
Помощник Президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмет Гаджиев и заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко обсудили вопросы двухстороннего союзнического взаимодействия между Азербайджаном и Россией, а также актуальные региональные вопросы.
Как сообщает Report со ссылкой на пресс-службу посольства АР в РФ, рабочая встреча состоялась 8 октября в Москве в рамках участия азербайджанской делегации в заседании Совета глав государств СНГ.
Согласно информации, стороны уделили особое внимание вопросам сотрудничества в форматах "3+3", Азербайджан-Россия-Иран, развития транспортного коридора "Север-Юг", взаимодействия Азербайджана с ШОС и БРИКС и др.
Помощник Президента проинформировал российского замминистра о ходе переговорного процесса по армяно-азербайджанской нормализации, акцентируя внимание на необходимости изменения законодательства Армении с целью устранения из него положений, связанных с территориальными претензиями РА к АР.