Vətən müharibəsi ilə bağlı filmlərin çəkilişinə ayrılan vəsait AÇIQLANDI
"Vətən müharibəsi ilə əlaqədar filmlərin çəkilişinə ötən il 10 milyon manat ayrılsa da, müsabiqə nəticəsində cəmi 4.4 milyon manat 40 filmin çəkilişinə xərclənib".
"Unikal" xəbər verir ki, bunu Milli Məclisdə 2025-ci ilin dövlət büdcəsinin müzakirəsi zamanı mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov deyib.
O bildirib ki, həmin filmlərin çəkilişi ilin sonuna qədər davam edəcək:
"Xarici ölkələrlə birlikdə filmlərin çəkilişinə gəlincə, TÜRKSOY-un xətti ilə türk dünyasının ortaq filminin çəkilməsinə başlanıb. Bu, "Molla Nəsirəddin" filmidir və kommersiya əsaslı olacaq. 2023-cü ildə dövlət tərəfindən kommersiya əsaslı filmlərə də dəstək göstərilməsi qərara alınıb. Bu, sahədə inkişafa səbəb olacağını düşünürük".скачать dle 11.3

Объявлены средства, выделенные на съемки фильмов об Отечественной войне
В прошлом году на съемки фильмов об Отечественной войне было выделено 10 млн манатов, однако по результатам конкурса на съемки 40 фильмов было потрачено всего 4.4 млн манатов.
Как сообщает Unikal, об этом заявил заместитель министра культуры Фарид Джафаров во время обсуждения государственного бюджета на 2025 год в Милли Меджлисе.
Он отметил, что съемки этих фильмов продолжатся до конца года.
"Что касается съемок фильмов с зарубежными странами, по линии TÜRKSOY начались съемки совместного фильма. Это фильм "Молла Насреддин", который будет коммерческим. В 2023 году было принято решение о государственной поддержке и коммерческих фильмов. Считаем, что это приведет к развитию в этой области", - сказал он.скачать dle 11.3