Azərbaycanda daha 150 sahibkar CƏZALANDIRILDI - SƏBƏB
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) Bakı şəhərində iaşə və pərakəndə ticarət fəaliyyəti ilə məşğul olan daha 150 vergi ödəyicisinə maliyyə sanksiyaları tətbiq edib.
Bu barədə Dövlət Vergi Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, pərakəndə ticarət və iaşə obyektlərində nağdsız ödənişlərin POS-terminal deyil, kartdan-karta köçürülməklə həyata keçirilməsi hallarının qarşısının alınması məqsədilə nəzarət tədbirlərini davam etdirir. Son günlər ərzində Bakı şəhərində keçirilmiş nəzarət tədbirləri zamanı 150-dən çox belə obyektdə qanun pozuntularına yol verilməsi faktları aşkarlanıb. Qanun pozuntuları protokollaşdırılıb və müvafiq maliyyə sanksiyaları tətbiq olunub.
"Nağdsız ödənişlərin qəbulu yalnız POS-terminal vasitəsilə həyata keçirilməli və bu zaman vətəndaşlara POS-terminalın qəbzi ilə yanaşı nəzarət-kassa aparatının çeki də təqdim olunmalıdır. Mövcud qanunvericiliyə əsasən, istehlakçılara elektron ödəniş etmək imkanının yaradılması vergi ödəyicilərinin birbaşa vəzifələrinə aiddir. Sahibkarlar maliyyə sanksiyalarına məruz qalmamaq üçün nağdsız ödəmələr zamanı POS-terminallardan istifadəni təmin etməlidirlər", - deyə məlumatda qeyd olunub.
Qeyd edək ki, dünən "Kartdan-karta" üsulu ilə işləyən daha 120 sahibkar cəzalandırılıb.скачать dle 11.3

ГНС оштрафовала еще более 150 налогоплательщиков за операции card to card
Государственная налоговая служба (ГНС) Азербайджана оштрафовала еще более 150 налогоплательщиков, осуществлявших безналичные платежи не через POS-терминалы, а посредством переводов с карты на карту (card to card).
Нарушения были выявлены в ходе мониторингов, проводившихся на объектах розничной торговли и общепита в последние несколько дней.
В ведомстве отметили, что нарушения, выявленные в ходе проверок, протоколируются, и к таким объектам применяются финансовые санкции.
"Прием безналичных платежей должен осуществляться только через POS-терминал, при этом гражданам должна быть представлена выписка POS-терминала, а также чек контрольно-кассового аппарата", - напомнили в ГНС.
Отметим, что служба в последнее время проводит мониторинги с целью выявления субъектов бизнеса, которые принимают безналичные платежи посредством card to card.скачать dle 11.3