ABŞ HƏMAS tərəfdarlarının vizalarını və "green card"larını ləğv edəcək
ABŞ Dövlət Departamenti Fələstinin HƏMAS hərəkatının tərəfdarlarının giriş vizalarını və "green card"larını ləğv edəcək və onların deportasiyasını həyata keçirəcək.
Bu barədə ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio "X" sosial şəbəkə hesabında açıqlama verib.
"Biz HƏMAS tərəfdarlarının vizalarını və ya "green card"larını ləğv edəcəyik ki, onlar deportasiya oluna bilsinlər", - deyə ABŞ diplomatiyasının rəhbəri vurğulayıb.
O, bu fikirləri ABŞ immiqrasiya orqanları tərəfindən keçən yaz Nyu-Yorkdakı Kolumbiya Universitetində İsrail əleyhinə etiraz aksiyalarında fəal iştirak etmiş fələstinli Mahmud Xəlilin həbs olunması ilə bağlı yayılan məlumata münasibət bildirərkən səsləndirib. ABŞ mediasının məlumatına görə, onun tələbə vizası və "green card"ı ləğv ediləcək.
Xatırladaq ki, 2024-cü ildə ABŞ universitetlərinin kampuslarında Fələstini dəstəkləyən kütləvi etiraz aksiyaları baş verib. Aksiyalar polislə toqquşmalar və İsraili dəstəkləyən nümayişçilərlə qarşıdurmalarla müşayiət olunub. Etirazçıların əsas tələbi ABŞ hökumətindən İsrailə maliyyə dəstəyini dayandırmaq olub.скачать dle 11.3

США намерены аннулировать визы и грин-карты сторонников ХАМАС для депортации
Госдепартамент будет аннулировать въездные визы и грин-карты сторонников палестинского движения ХАМАС с целью их последующей депортации.
Как передает Median.Az, об этом заявил госсекретарь США Марко Рубио в соцсети X.
"Мы будем аннулировать визы и/или грин-карты сторонников ХАМАС в Америке, чтобы они могли быть депортированы", - подчеркнул глава американской дипломатии.
Так он прокомментировал информацию о том, что иммиграционные власти США арестовали палестинца Махмуда Халила, который играл видную роль в антиизраильских протестах прошлой весной в Колумбийском университете Нью-Йорка. Как отмечают американские СМИ, у него была студенческая виза и грин-карта, которые будут аннулированы.
Ранее американский президент Дональд Трамп пообещал, что США будут высылать иностранных студентов и других лиц без американского гражданства, которые участвовали в протестах в поддержку Палестины. В 2024 году по кампусам американских университетов прокатилась волна пропалестинских протестов, которые сопровождались задержаниями, столкновениями с полицией и произраильскими демонстрантами. Ее причиной был вооруженный конфликт в секторе Газа. Основное требование протестующих к властям США - прекратить финансовую поддержку Израиля.скачать dle 11.3