Yeznəsini öldürən Cavid də məcburi müalicəyə göndərildi
"Qafqazinfo"nun məlumatına görə, Şəki Ağır Cinayətlər Məhkəməsində keçirilən iclasda yekun qərar elan edilib.
Məlumat üçün deyək ki, hadisə ötən ilin oktyabrında Aşağı Küngüt kəndində baş verib.
İstintaqla müəyyən edilib ki, Cavid 41 yaşlı yeznəsi Asif Həşimovu bacısını (eyni zamanda mərhumun arvadı) təhqir etdiyinə görə qətlə yetirib. Onların bu məsələ ilə bağlı mübahisəsi kənd kənarındakı boş ərazidə davam edib. Həmin vaxt Asif yenə də onun və bacısının ünvanına nalayiq sözlər işlədib. Hisslərini cilovlaya bilməyən Cavid yeznəsinə bir neçə bıçaq zərbəsi endirərək hadisə yerində ölümünə səbəb olub. O, hadisədən sonra könüllü olaraq polisə təslim olub.
Təqsirləndirilən şəxs istintaq dövründə müstəntiqə ifadəsində deyib ki, müharibədən qayıtdıqdan sonra onda psixi problemlər yaranıb. Dərmanlarını vaxtında qəbul etmədikdə isə vəziyyəti daha da kəskinləşir. Dediyinə görə, həmin gün də gərgin vəziyyətdə olub. Onun psixi xəstəlikdən əziyyət çəkməsi ekspertlər tərəfindən də təsdiq edilib. Həkim rəyində yazıb ki, təqsirləndirilən şəxs cinayəti anlaqsız vəziyyətdə törədib.
Xaliq Məmmədovun sədrlik etdiyi məhkəmə tərkibi işi araşdırdıqdan sonra həkim rəylərini və istintaq orqanının qərarını əsaslı hesab edib. Qərara əsasən, Cavid İsayev yeznəsini anlaqsız vəziyyətdə öldürdüyündən cinayət məsuliyyətindən və cəzadan azad edilib. O, Respublika Psixiatriya Xəstəxanasında məcburi müalicəyə cəlb edilib.
Xatırladaq ki, ailə üzvlərinin qətlində ittiham olunan Əhməd Əhmədov barəsində də bir neçə gün əvvəl eyni qərar çıxarılmışdı.скачать dle 11.3

В Азербайджане психически больной мужчина зарезал зятя - СУД
Как сообщает Qafqazinfo, на заседании в Шекинском суде по тяжким преступлениям был зачитан окончательный приговор.
Отметим, инцидент произошел в октябре прошлого года в селе Ашагы Кюнгют.
По данным следствия, Джавид Исаев убил своего 41-летнего зятя Асифа Гашимова за то, что последний оскорблял его сестру. Конфликт между мужчинами продолжился на пустыре на окраине населенного пункта, где Асиф вновь стал выкрикивать оскорбления в адрес Джавида и его сестры. Разозлившись, Джавид нанес зятю несколько ударов ножом, от которых тот скончался на месте. После случившегося Исаев добровольно сдался полиции.
Во время следствия обвиняемый рассказал, что после возвращения с войны в Карабахе у него начались проблемы с психикой, которые обостряются, если он вовремя не принимает лекарства. По его словам, в тот роковой день он находился в напряженном состоянии. Эксперты подтвердили, что Исаев страдает психическим заболеванием. В медицинском заключении указано, что обвиняемый совершил преступление в невменяемом состоянии.
Судебная коллегия под председательством Халига Мамедова, изучив материалы дела, сочла заключение врачей и решение следственного органа обоснованными.
Согласно вердикту, Джавид Исаев освобожден от уголовной ответственности и наказания, так как убил зятя в невменяемом состоянии. Его направили на принудительное лечение в Республиканскую психиатрическую больницу.
Напомним, что несколько дней назад аналогичное решение было вынесено в отношении Ахмеда Ахмедова, обвиняемого в убийстве членов семьи.