Azərbaycan və Almaniya XİN-ləri arasında siyasi məsləhətləşmələr aparılıb
Bakıda Azərbaycan Respublikası və Almaniya Federativ Respublikası Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib.
Bu barədə Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyindən bildirilib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Almaniya Federativ Respublikasının nümayəndə heyətinə Xarici İşlər Nazirliyinin Şərqi Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə müvəkkili Konrad Arz von Strausenburg rəhbərlik ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, o cümlədən energetika və nəqliyyat, habelə humanitar, xüsusilə təhsil və səhiyyə sahələrində əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də müqavilə-hüquq bazanın genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Həmçinin, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirələrdə diqqət mərkəzində olub. Bu xüsusda 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəfləri Konfransının sessiyasına (COP29) hazırlıq və görüləcək işlərlə bağlı qarşı tərəf məlumatlandırılıb.
Görüşdə postmünaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət, Azərbaycan tərəfindən bölgədə davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atılan addımlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi, orada həyata keçirilən geniş miqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı birgə maraq kəsb edən digər mövzular da müzakirə olunub.скачать dle 11.3

Между МИД Азербайджана и Германии проведены политические консультации
Делегацию АР возглавлял заместитель министра иностранных дел Фариз Рзаев, а делегацию Германии - уполномоченный МИД по Восточной Европе, Кавказу и Центральной Азии Конрад Арц фон Штраусенбург.
В ходе консультаций были обсуждены текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между двумя странами в политической, экономической, в том числе энергетической и транспортной, а также гуманитарной сферах, особенно в области образования и здравоохранения. Также затрагивались вопросы расширения договорно-правовой базы.
Особое внимание на переговорах было уделено сотрудничеству в рамках международных организаций. В частности, немецкая сторона была проинформирована о подготовке и предстоящей работе в связи с 29-й сессией Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая пройдет в Азербайджане в ноябре 2024 года.
На встрече была предоставлена подробная информация о ситуации в регионе в постконфликтный период, шагах, предпринимаемых Азербайджаном для установления прочного мира, проблеме мин на освобожденных от оккупации территориях и масштабных восстановительных работах, проводимых там.