MN-dəki 143 milyonluq mənimsəmə: "Pulun 19 milyon 600 min manatını Nəcməddin Sadıqova verib"
Müdafiə Nazirliyinin mənimsəməyə görə tutulmuş Maliyyə və Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi polkovnik Cəlal Kazımov, Quru Qoşunların Maliyyə İdarəsinin sabiq rəisi Bayram Bayramov və Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi Vüsal Əlizadənin cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi davam etdirilib.
"Report" xəbər verir ki, Bakı Hərbi Məhkəməsində hakim Fikrət Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilən şəxslərin vəkilləri bir sıra vəsatətlər veriblər.
Müttəhim Cəlal Kazımovun vəkili Əli Adıgözəlov verdiyi bir neçə vəsatət təmin edilməyib.
Vəkil deyib ki, Cəlal Kazımovun üzərinə həbs qoyulduğu bir əmlakı satılıb və əldə edilən 110 min manat pul dövlət hesabına köçürülüb. Vəkil bununla bağlı sənədin iş materiallarına əlavə edilməsini xahiş edib. Vəsatət qismən təmin edilib.
Vüsal Əlizadənin vəkili vəsatət verərək müdafiə etdiyi şəxsin çalışdığı "N" saylı hərbi hissədə təftişçilər tərəfindən yoxlama aparılarkən çatışmazlıqlar aşkar edildiyini bildirib.
"Onlar Vüsaldan 179 min manat pul tələb ediblər. Vüsal da onlara 180 min manat pul verib. Mənimsəmə faktı ilə bağlı istintaq 2017-ci ildən aparılır, lakin ondan əvvəlki dövrlərin də pullarını təftişçilər həmin vaxt müvəkkilimdən tələb ediblər. Xahiş edirəm, müxtəlif epizodlar üzrə müvafiq olaraq 180 min və 335 min manat pul Vüsal Əlizadənin üzərinə düşən məbləğdən çıxarılsın", - vəkil bildirib. Məhkəmə hazırkı mərhələdə bu vəsatəti də təmin etməyib.
Proses zamanı müttəhim Nizami Məmmədovun vəkili Rəşad Mirmehdizadə də məhkəməyə bir neçə vəsatət təqdim edib. Onun cinayət işi üzrə dəymiş ziyanın ödənilməsinin nə yerdə olduğunu bilmək üçün istintaq orqanına sorğu göndərilməsi ilə bağlı vəsatəti təmin edilib.
Həmçinin məhkəmə vəkilin daha bir vəsatətini təmin edib. O, həmin vəsatətdə bildirib ki, Müdafiə Nazirliyinin Maliyyə-Büdcə İdarəsinin təftiş şöbəsinin sabiq rəisi Rafael Xələfov cinayət işi üzrə hadisələrin mərkəzində olan şəxslərdəndir.
"Rəfail Xələfov özündən kiçik vəzifəlilərə bir söz, böyüklərə isə başqa söz deyib. Ortada mübahisəli məsələlər, həmçinin yeni suallar var. Biz bununla bağlı əvvəl də vəsatət vermişdik, lakin məhkəmə onun təqsirləndirilən şəxs olduğunu əsas gətirərək, hüquqlarının olduğunu bildirilmişdi. Bəs, buradakı təqsirləndirilənlərin hüquqları necə olsun? Burada təqsirləndirilən şəxs qismində əyləşən şəxslərlə onun arasında ziddiyyətli məsələlər var. Rəfail Xələfov yenidən prosesdə dindirilməlidir ki, həmin məsələlər üzə çıxsın. İş üzrə dindirilməsi zəruri olan şəxslərdən biri də Rövşən Əliyevdir ki, o da rəhmətə gedib. Xahiş edirəm məhkəmə Xələfovun dindirilməsini təmin etsin", - vəkil deyib.
Dövlət ittihamçısı da sözügedən şəxsə yeni suallar olduğu halda vəsatətin təmin olunmasına etirazının olmadığını bildirib. Vəsatət təmin edilib. Belə ki, növbəti prosesdə R.Xələfov yenidən dindiriləcək.
Nizami Məmmədovun başqa bir vəkili qeyd edib ki, cinayət işi üzrə təqsirli bilinən və ayrı icraatda məhkəməsi keçirilən Məlikməmməd Qurbanov ifadəsində vəzifədə işlədiyi 2015-2019-cu illərdə 20 milyon manat pul mənimsənildiyini deyib.
"O, deyib ki, həmin pulun 19 milyon 600 min manatını Nəcməddin Sadıqova verib, 400 min manatı isə özünə qalıb. Həmçinin sabiq idarə rəisi Nəcməddin Sadıqovun ona 800 min manat pulu Nizami Məmmədova çatdırmaq üçün verdiyini bildirib. Məlikməmməd Qurbanov bir ifadəsində pulu özünün çatdırdığını, digərində isə vasitəçi ilə göndərdiyini deyib. Bu inandırıcı deyil", - müdafiəçi bildirib.
Məhkəmənin növbəti iclası sentyabrın 20-nə təyin olunub.
Qeyd edək ki, Müdafiə Nazirliyinin Maliyyə və Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi polkovnik Cəlal Kazımov, Quru Qoşunların maliyyə idarəsinin sabiq rəisi Bayram Bayramov, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin maliyyə xidmətinin sabiq rəisi Vüsal Əlizadə, Müdafiə Nazirliyinin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi polkovnik Mahir Şirvanov, həmçinin nazirliyin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi Məlikməmməd Qurbanov, nazirliyin mənzil istismar idarəsinin sabiq rəisi polkovnik Fikrət Mirzəyev Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi xüsusi əməliyyat nəticəsində həbs ediliblər.
Xatırladaq ki, cinayət işi üzrə ümumilikdə dövlətə dəymiş ziyan 143 milyon manatdır.
Cinayət işləri ayrı-ayrı icraatlarda baxılması üçün məhkəməyə göndərilib. İstintaq dövründə dövlətə vurulmuş ümumi ziyanın 40 milyon manatı ödənilib.
Cinayət işi üzrə Maliyyə Nazirliyi zərərçəkmiş qismində tanınıb. Təqsirləndirilən şəxslərin hər biri Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (xüsusi ilə külli miqdarda ziyan vurmaqla mənimsəmə törətmək) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.скачать dle 11.3

Суд по делу о коррупции в Минобороны: Более 19 млн манатов было передано Наджмеддину Садыкову
В Баку продолжается судебный процесс по громкому делу о коррупции в Министерстве обороны Азербайджана. На скамье подсудимых - четыре высокопоставленных военных чиновника, обвиняемых в хищении более 143 млн манатов из государственного бюджета.
Среди обвиняемых - бывший начальник Финансово-бюджетного управления Минобороны генерал-майор Низами Мамедов, экс-начальник Финансовой службы ВВС полковник Джалал Кязымов, бывший глава Финансового управления Сухопутных войск Байрам Байрамов и экс-начальник Финансовой службы ВМС Вюсал Ализаде. Всем им предъявлено обвинение по статье "присвоение в особо крупном размере".
Как сообщает Report, на заседании Бакинского военного суда под председательством судьи Фикрета Алиева адвокаты подсудимых выдвинули ряд ходатайств.
Адвокат подсудимого Джалала Кязымова Али Адыгёзалов заявил несколько ходатайств, которые были отклонены. По его словам, имущество Кязымова, на которое был наложен арест, было продано, а вырученные 110 тысяч манатов перечислены на государственный счет. Защитник попросил приобщить к материалам дела документ, подтверждающий этот факт. Ходатайство было частично удовлетворено.
Адвокат Вюсала Ализаде сообщил, что при проверке воинской части, где служил его подзащитный, ревизоры выявили недостачу и потребовали от Ализаде 179 тысяч манатов. "Вюсал передал им 180 тысяч манатов. Следствие по факту присвоения ведется с 2017 года, но ревизоры тогда требовали от моего клиента деньги и за предыдущие периоды. Прошу исключить из вменяемой Вюсалу Ализаде суммы 180 тысяч и 335 тысяч манатов по разным эпизодам", - заявил адвокат. Суд на данном этапе также отклонил это ходатайство.
Адвокат обвиняемого Низами Мамедова, Рашад Мирмехдизаде, представил суду несколько ходатайств. Одно из них, касающееся запроса в следственные органы о состоянии возмещения ущерба по уголовному делу, было удовлетворено.
Кроме того, суд удовлетворил еще одно ходатайство адвоката. В нем защитник указал, что бывший начальник ревизионного отдела Финансово-бюджетного управления Министерства обороны Рафаэль Халафов является одной из ключевых фигур в событиях, связанных с уголовным делом.
"Рафаэль Халафов говорил одно нижестоящим должностным лицам и совсем другое - вышестоящим. Есть спорные и новые вопросы. Мы уже подавали ходатайство об этом ранее, но суд отклонил его, ссылаясь на то, что он является обвиняемым и имеет свои права. Но как быть с правами обвиняемых, присутствующих здесь? Между ним и лицами, сидящими здесь в качестве обвиняемых, есть противоречия. Рафаэль Халафов должен быть повторно допрошен в ходе процесса, чтобы эти вопросы прояснились", - заявил адвокат.
Государственный обвинитель также не возражал против удовлетворения ходатайства, если есть новые вопросы к указанному лицу. Ходатайство было удовлетворено, и на следующем заседании Р.Халафов будет повторно допрошен.
Другой адвокат Низами Мамедова отметил, что Меликмамед Гурбанов, признанный виновным по уголовному делу и судимый в отдельном производстве, в своих показаниях заявил о присвоении 20 млн манатов в период его работы на должности с 2015 по 2019 год.
"Он сказал, что 19 млн 600 тысяч манатов из этой суммы он передал Наджмеддину Садыкову, а 400 тысяч манатов оставил себе. Также он заявил, что бывший начальник управления Наджмеддин Садыков дал ему 800 тысяч манатов для передачи Низами Мамедову. В одном показании Меликмамед Гурбанов сказал, что сам передал деньги, а в другом - что отправил через посредника. Это неубедительно", - заявил защитник.
Очередное заседание суда назначено на 20 сентября.
Бывший начальник Финансово-бюджетного управления Минобороны генерал-майор Низами Мамедов, экс-начальник Финансовой службы ВВС полковник Джалал Кязымов, бывший глава финансового управления Сухопутных войск Байрам Байрамов, экс-начальник финансовой службы ВМС Вюсал Ализаде, бывшие руководители Управления закупок и снабжения Минобороны полковники Махир Ширванов и Меликмамед Гурбанов, а также экс-глава жилищно-эксплуатационного управления министерства полковник Фикрет Мирзоев были арестованы в результате спецоперации Службы государственной безопасности.
Обвиняемые, по данным следствия, присваивали средства, выделенные из госбюджета. Общий ущерб, нанесенный государству по этому делу, оценивается в 143 млн манатов. Во время следствия уже возмещено 40 млн манатов.
Уголовные дела в отношении фигурантов выделены в отдельное производство и направлены в суд. Всем им предъявлено обвинение по статье 179.4 (присвоение в особо крупном размере) Уголовного кодекса Азербайджана. Потерпевшей стороной признано Министерство финансов.скачать dle 11.3