Müdafiə Nazirliyində 143 milyonluq MƏNİMSƏMƏ: "Bəzi şahidlərlə üzləşmə sübut kimi götürülməyib"
Müdafiə Nazirliyinin (MN) mənimsəməyə görə tutulan Maliyyə və Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi polkovnik Cəlal Kazımov, Quru Qoşunları Maliyyə İdarəsinin sabiq rəisi Bayram Bayramov və Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) maliyyə idarəsinin sabiq rəisi Vüsal Əlizadənin cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
"Report" xəbər verir ki, Bakı Hərbi Məhkəməsində hakim Fikrət Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən məhkəmə iclasında cinayət işi üzrə sənədlərin tədqiqi ilə davam etdirilib.
Təqsirləndirilən Cəlal Kazımovun vəkili Əli Adıgözəlov bildirib ki, sənədlərdə istintaqın hesabladığı məbləğlərlə məhkəmədə tədqiq olunan məbləğlər arasında ciddi fərqlər var:
"Bəzi şahidlərlə üzləşmə sübut kimi götürülməyib. Onların deyəcəyi yeni söz var. Bizim vəsatətimiz ondan ibarətdir ki, həmin şahidlər yenidən məhkəməyə dəvət olunsunlar, onların ifadələri sübut kimi qəbul olunsun.
Hakim Fikrət Əliyev deyib ki, iş üzrə şahidlər dindiriliblər və onlarla üzləşmə də aparılıb:
"Cinayət işi üzrə sənədlərin tədqiqi başa çatdıqdan sonra nə vəsatət olsa, tərəflər arasında müzakirə ediləcək".
Prosesdə Nizami Məmmədovun vəkili Rəşad Mirmehdizadə müvəkkilinin təltifləri və xəstəlikləri barədə sənəd təqdim etmək istəyib.
Hakim ona da vəsatətləri yalnız sənədlərin tədqiq olunmasından sonra qəbul edəcəyini bildirib.
Məhkəmənin növbəti iclası avqustun 16-na təyin olunub.
Qeyd edək ki, Müdafiə Nazirliyinin Maliyyə və Büdcə İdarəsinin sabiq rəisi general-mayor Nizami Məmmədov, Hərbi Hava Qüvvələrinin (HHQ) Maliyyə Xidmətinin sabiq rəisi polkovnik Cəlal Kazımov, Quru Qoşunların Maliyyə İdarəsinin sabiq rəisi Bayram Bayramov, Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Maliyyə İdarəsinin sabiq rəisi Vüsal Əlizadə, Müdafiə Nazirliyinin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi polkovnik Mahir Şirvanov, həmçinin nazirliyin Satınalmalar və Təchizat İdarəsinin sabiq rəisi Məlikməmməd Qurbanov, nazirliyin Mənzil-İstismar İdarəsinin sabiq rəisi polkovnik Fikrət Mirzəyev Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin keçirdiyi xüsusi əməliyyat nəticəsində həbs ediliblər.
Xatırladaq ki, cinayət işi üzrə dövlətə dəymiş ziyan ümumilikdə 143 milyon manatdır. Cinayət işləri ayrı-ayrı icraatlarda baxılması üçün məhkəməyə göndərilib. İstintaq dövründə dövlətə vurulmuş ümumi ziyanın 40 milyon manatı artıq ödənilib.
Cinayət işi üzrə Maliyyə Nazirliyi zərərçəkmiş qismində tanınıb. Təqsirləndirilən şəxslərin hər birinə Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (xüsusilə külli miqdarda mənimsəmə törətmək) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.скачать dle 11.3

Коррупционный скандал в Минобороны: на скамье подсудимых высокопоставленные военные чины
Как сообщает Report, в Бакинском военном суде под председательством судьи Фикрета Алиева продолжилось изучение документов по уголовному делу.
Адвокат обвиняемого Джалала Казымова Али Адыгезалов заявил, что в документах есть серьезные расхождения между суммами, рассчитанными следствием, и суммами, исследованными в суде.
"Очные ставки с некоторыми свидетелями не были приняты в качестве доказательств. Им снова есть что сказать. Наше ходатайство заключается в том, чтобы эти свидетели были снова вызваны в суд, и их показания были приняты в качестве доказательств", - отметил адвокат.
Судья Фикрет Алиев сказал, что по делу были допрошены свидетели и проведены очные ставки с ними.
"После завершения изучения документов по уголовному делу любые ходатайства будут обсуждаться между сторонами", - заявил судья.
На процессе адвокат Низами Мамедова Рашад Мирмехдизаде хотел представить документы о наградах и болезнях своего подзащитного.
Судья также сообщил ему, что примет ходатайства только после изучения документов.
Следующее заседание суда назначено на 16 августа.
Отметим, что в начале 2022 года Служба госбезопасности провела в Министерстве обороны операцию по выявлению нарушений закона. В результате оперативных мероприятий были арестованы экс-начальник Финансового управления министерства генерал-майор Низами Мамедов, бывший глава финансовой службы Военно-воздушных сил полковник Джалал Кязымов, бывший руководитель Финансового управления Сухопутных войск Байрам Байрамов, экс-начальник Финансового управления Военно-морского флота Вюсал Ализаде и другие офицеры, чьи уголовные дела были переданы в отдельное производство.
Общий ущерб государству по уголовному делу составляет 143 млн манатов. В ходе расследования государству был возмещен общий ущерб в размере 40 млн манатов.
Министерство финансов признано потерпевшим по уголовному делу. Всем обвиняемым было предъявлено обвинение по статье 179.4 (растрата с причинением особо крупного ущерба) Уголовного кодекса Азербайджана.