Xəzərdə ƏMƏLİYYAT: İraqlı cinayətkar yaxalandı - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) avqustun 1-i səhər saatlarında Xəzərin cənub hissəsində növbəti uğurlu əməliyyat həyata keçirilib.
DSX-nın məlumatına istinadən bildirir ki, Sahil Mühafizəsinin sərhəd gəmisi tərəfindən İran İslam Respublikasından şimal istiqamətinə hərəkət edən naməlum üzmə vasitəsi aşkarlanıb. Dərhal təqibetmə əməliyyatına start verilib və sahil nəzarəti bölmələri məlumatlandırılıb. Qarşılıqlı əlaqəli fəaliyyət nəticəsində qaçaqmalçılıq cəhdinin qarşısı alınıb.
Saxlanılan şəxsin 1992-ci il təvəllüdlü İraq vətəndaşı Mahdi Salih Fayzi olduğu müəyyən edilib. O, kiçikhəcmli üzmə vasitəsilə dövlət sərhədini pozaraq Azərbaycan ərazisinə keçməyə cəhd göstərib. Faktla bağlı əməliyyat-istintaq tədbirləri davam etdirilir.
Qeyd edək ki, son illər ərzində Xəzər dənizində qaçaqmalçılıq hallarına qarşı sərt mübarizə aparılır. Dövlət Sərhəd Xidməti müasir texnologiyalar və peşəkar heyət sayəsində sərhədlərimizin etibarlı mühafizəsini təmin edir.

Азербайджанские пограничники задержали иракца при попытке незаконно пересечь границу на Каспии - ФОТО
Как сообщили в Государственной пограничной службе (ГПС), пограничным кораблем береговой охраны 1 августа в 04:30 было обнаружено плавсредство, двигавшееся из Исламской Республики Иран в северном направлении. Незамедлительно была начата операция по преследованию, а береговые подразделения оповещены. Благодаря слаженным действиям попытка контрабанды была пресечена.
Задержанным оказался гражданин Ирака Махди Салих Файзи (1992 г.р.). Он предпринял попытку прорваться на территорию Азербайджана, нарушив государственную границу.
По данному факту проводятся следственно-оперативные мероприятия.
Стоит отметить, что в последние годы на Каспийском море ведется жесткая борьба со случаями контрабанды. Госпогранслужба Азербайджана, оснащенная современными технологиями и укомплектованная профессиональными кадрами, обеспечивает надежную охрану наших границ.