Deputatlığa namizədliyin qeydiyyatı üçün sənədlərin təqdim edilməsi müddəti başa çatır
Bu gün deputatlığa namizədliyin qeydə alınması üçün zəruri seçki sənədlərinin dairə seçki komissiyasına (DSK) təqdim edilməsi prosesi başa çatır.
"Report" xəbərinə görə, bu, Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) "Milli Məclisə növbədənkənar seçkinin keçirilməsi üzrə əsas hərəkət və tədbirlərin Təqvim Planı"nda öz əksini tapıb.
Sənəddə qeyd edilib ki, prosesə iyulun 13-dən başlanılıb və avqustun 2-də saat 18:00-dək davam edəcək.
Seçki Məcəlləsinə əsasən, irəli sürülmüş namizədlərin qeydə alınması üçün namizəd və ya siyasi partiyanın, siyasi partiyalar blokunun səlahiyyətli nümayəndəsi səsvermə gününə ən çoxu 50 və ən azı 30 gün qalmış saat 18:00-dək müvafiq seçki komissiyasına aşağıdakı seçki sənədlərini təqdim etməlidir:
1. irəli sürülmüş namizədin müdafiəsi üçün toplanmış seçici imzaları olan imza vərəqələri;
2. seçici imzaları toplanmasının yekunu haqqında MSK-nın müəyyənləşdirdiyi formada tərtib edilmiş protokolun iki nüsxəsi;
3. məcəllənin 53.3-cü və 54.8-ci maddələrinə uyğun olaraq namizəd haqqında təqdim edilmiş məlumatlarda dəyişikliklər barədə bildiriş;
4. namizədin gəlirlərinin miqdarı və mənbələri barədə məlumat;
5. mülkiyyət hüququ əsasında namizədə məxsus əmlak barədə məlumat;
6. namizədin ilkin maliyyə hesabatı (seçici imzaları toplanmasının təşkilinə sərf edilən vəsait haqqında məlumatlar göstərilməklə).
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev iyunun 28-də altıncı çağırış Milli Məclisin buraxılması və Milli Məclisə növbədənkənar seçkinin təyin edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncamla altıncı çağırış Milli Məclis buraxılıb və sentyabrın 1-nə növbədənkənar seçki təyin edilib.скачать dle 11.3

Сегодня завершится процесс подачи в ОИК документов для регистрации кандидатов в депутаты
Как сообщает Report, это отражено в "Календарном плане основных действий и мероприятий Центральной избирательной комиссии (ЦИК) по проведению внеочередных выборов в Милли Меджлис".
В документе отмечается, что этот процесс начался 13 июля и продлится до 18:00 2 августа.
Согласно статье 58 Избирательного кодекса Азербайджанской Республики, кандидат или полномочный представитель политической партии, блока политических партий для регистрации кандидатуры должен представить в соответствующую избирательную комиссию не ранее чем за 50 дней и не позднее чем за 30 дней до дня голосования следующие документы:
1. подписные листы с подписями избирателей, собранными в защиту выдвинутого кандидата;
2. два экземпляра протокола об итогах сбора подписей избирателей, составленного в установленной ЦИК форме;
3. оповещение об изменениях в представленных в соответствии со статьями 53.3 и 54.8 настоящего Кодекса сведениях о кандидате;
4. сведения о размере и источниках доходов кандидата;
5. сведения об имуществе, принадлежащем кандидату на основе права собственности;
6. предварительный финансовый отчет кандидата (с указанием сведений о средствах, затраченных на организацию сбора подписей избирателей).
Отметим, что 28 июня Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о роспуске Милли Меджлиса VI созыва и назначении внеочередных парламентских выборов. Согласно распоряжению главы государства, выборы пройдут 1 сентября 2024 года.