Bu gündən deputatlığa namizədliklər irəli sürülə bilər
Milli Məclisinə növbədənkənar seçki ilə əlaqədar bu gündən passiv seçki hüququ olan vətəndaşlar öz təşəbbüsləri ilə, seçicilərin təşəbbüs qrupları, siyasi partiyalar, siyasi partiyaların blokları birmandatlı seçki dairələri üzrə namizədlərin irəli sürülməsinə başlaya bilər.
APA-nın xəbərinə görə, Seçki Məcəlləsinin 8.1, 146.1 və 146.4-cü maddələrinə əsasən, seçkilərin təyin edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı rəsmi dərc olunduqdan sonra passiv seçki hüququ olan vətəndaşlar öz təşəbbüsləri ilə, seçicilərin təşəbbüs qrupları, siyasi partiyalar, siyasi partiyaların blokları birmandatlı seçki dairələri üzrə namizədlərin irəli sürülməsinə başlaya bilər.
Seçki Məcəlləsinin 53.6 və 54.9-cu maddələrinə əsasən, namizədliyin irəli sürülməsini təsdiq edən qərar qəbul edildiyi gündən başlayaraq dairə seçki komissiyaları namizədə və ya onun səlahiyyətli nümayəndəsinə, habelə siyasi partiyanın və siyasi partiyalar blokunun səlahiyyətli nümayəndələrinə imza vərəqələri verir. Seçki Məcəlləsinin 56, 57 və 147-ci maddələrinə görə, Azərbaycan Respublikasının 18 yaşına çatmış aktiv seçki hüququna malik vətəndaşı, namizəd, siyasi partiya, siyasi partiyaların bloku dairə seçki komissiyasının deputatlığa namizədliyin irəli sürülməsini təsdiq edən qərarından sonra namizədlərin müdafiəsi üçün seçici imzalarının toplanmasına başlayır.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin iyunun 28-də "Altıncı çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin buraxılması və Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə növbədənkənar seçkinin təyin edilməsi haqqında" sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, Milli Məclisə növbədənkənar seçki 2024-cü il sentyabrın 1-nə təyin edilib.скачать dle 11.3

В Азербайджане стартовал процесс выдвижения кандидатов в депутаты
В связи с внеочередными выборами в Милли Меджлис с сегодняшнего дня граждане, обладающие пассивным избирательным правом, могут по собственной инициативе, инициативными группами избирателей, политическими партиями, блоками политических партий начать выдвижение кандидатов по одномандатным избирательным округам.
Как сообщает АПА, согласно статьям 8.1, 146.1 и 146.4 Избирательного кодекса, после официальной публикации распоряжения Президента Азербайджанской Республики (АР) "О назначении выборов" граждане, обладающие пассивным избирательным правом, по собственной инициативе, инициативные группы избирателей, политические партий, блоков политических партий могут начать выдвижение кандидатов по одномандатным избирательным округам.
В соответствии со статьями 53.6 и 54.9 Избирательного кодекса, начиная со дня принятия решения, подтверждающего выдвижение кандидатуры, окружные избирательные комиссии выдают подписные листы кандидату или его уполномоченному представителю, а также уполномоченным представителям политической партии или блока политических партий.
Согласно статьям 56, 57 и 147 Избирательного кодекса, достигший 18-летнего возраста гражданин АР, обладающий активным избирательным правом, кандидат, политическая партия, блок политических партий начинают сбор подписей избирателей после решения окружной избирательной комиссии о выдвижении кандидатуры в депутаты.
Отметим, что 28 июня Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о роспуске Милли Меджлиса Азербайджанской Республики шестого созыва и назначении внеочередных выборов в парламент страны.
Согласно документу, внеочередные выборы в Милли Меджлис назначены на 1 сентября 2024 года.скачать dle 11.3