Sənədsiz evlərlə bağlı xüsusi komissiya yaradılıb
"Sənədsiz evlər, təbii ki, ölkədə hamını maraqlandıran və köklü həllini gözləyən önəmli məsələlərdən biridir".
Bunu "Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestri" publik hüquqi şəxsinin İdarə Heyətinin sədri Nigar Alimova mətbuata açıqlamasında deyib.
O qeyd edib ki, bu problem bir çox dövlət orqanlarının əlaqələndirici fəaliyyətinin həyata keçirilməsini nəzərdə tuturdu:
"Bu gün tədbirlər planımızda da bununla bağlı müddəalar var. Bu məqsədlə, məhz İqtisadiyyat Nazirliyinin təşəbbüsü ilə bu fəaliyyəti tənzimləməyə cəlb olunacaq dövlət orqanlarının iştirakı ilə - Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, yerli icra hakimiyyəti orqanları və s. - xüsusi komissiya yaradılıb.
Komissiyanın fəaliyyətinin əsas məqsədi bu sahədə olan problemlərin həllinə yönəlmiş normativ-hüquqi aktların hazırlanması və aidiyyəti üzrə təqdim edilməsidir. Artıq ilkin olaraq layihə üzərində müzakirələr başlayıb".

Создана специальная комиссия по решению проблемы домов без документов
Об этом сообщила в пресс-релизе председатель правления юридического лица публичного права "Государственный кадастр и реестр недвижимости" Нигяр Алимова.
По ее словам, решение этого вопроса требует скоординированных действий многих государственных органов.
"В настоящее время в нашем плане мероприятий есть положения, связанные с этим. Именно по инициативе Министерства экономики создана специальная комиссия с участием государственных органов, которые будут вовлечены в регулирование этой деятельности - Государственный комитет по градостроительству и архитектуре, МЧС, Министерство юстиции, местные органы исполнительной власти и т.д.", - отметила Н.Алимова.
Основная цель работы комиссии - подготовка нормативно-правовых актов, направленных на решение проблем в этой сфере, и представление их по назначению, добавила она. По словам Н.Алимовой, уже начались предварительные обсуждения проекта.