Tovuz döyüşlərinin başlamasından dörd il keçir
2020-ci ilin iyulun 12-də günorta saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Tovuz rayonu istiqamətində atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozublar.
Ermənilər mövqelərimizi ələ keçirmək məqsədilə hücuma keçməyə cəhd göstəriblər. Düşmən əvvəlcə yüngül atıcı silahlardan, 60, 82, 120 millimetrlik minaatanlar və daha iriçaplı digər ağır artilleriya qurğularından istifadə etməklə və sərhədboyu bir sıra yaşayış məntəqələrimizi - Ağdam, Dondar Quşçu, Əlibəyli, Vahidli, Yuxarı Öysüzlü, Aşağı Öysüzlü kəndlərini - atəşə tutub.
Düşmənə qarşı cavab tədbirlərinin görülməsi ilə bağlı komandanlıq tərəfindən bu istiqamətdə yerləşən bölmələrə dərhal əmr verilib.
Görülən tədbirlər nəticəsində düşmən hücumunun qarşısı alınıb, onun müdafiəsinin ön xəttindəki atəş nöqtələri, müdafiəsinin dərinliyində yerləşən ehtiyatlar, dayaq məntəqələri, artilleriya qurğuları, müxtəlif təyinatlı hərbi obyektlər, döyüş texnikaları və yüzədək canlı qüvvəsi məhv edilib.
Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi bildirir ki, Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi 2016-cı ilin aprel döyüşlərində olduğu kimi, bu dəfə də hərbi məlumatların yayılmasına tətbiq edilən qadağanı əsas gətirərək döyüş itkilərini ictimaiyyətdən gizlədib.
Əldə olunan məlumata görə, düşmənin itkiləri arasında Suriya və Yaxın Şərqin müxtəlif ölkələrindən erməni əsilli döyüşçülər də olub. Bu kateqoriyadan olan şəxslər Ermənistanda rəsmi qeydiyyata alınmadıqları üçün erməni hərbi rəhbərliyinə bu itkiləri gizlətmək daha asan olur.
İyulun 12-dən başlayan aktiv döyüş əməliyyatları iyulun 17-i axşam saatlarınadək davam edib. Bu müddət ərzində Ermənistan silahlı qüvvələri bölmələrinin mövqelərimizi ələ keçirmək cəhdlərinin qarşısı qətiyyətlə alınıb və hər hansı ərazi itkisinə yol verilməyib.
Bu əməliyyat istiqaməti eyni zamanda həm də iki ölkə arasında dövlət sərhədi olduğundan Azərbaycan Ordusunun gördüyü cavab tədbirləri sadəcə düşmənin tətbiq etdiyi silah növlərinə uyğun, onun atəş nöqtələrinin susdurulması və onun irəliləməsinin qarşısının alınmasına yönəlib.
Təbii ki, döyüşlərdə bölmələrimizin qarşısında düşmən mövqelərini ələ keçirmək və ya hansısa istiqamətdə irəliləmək kimi məqsəd yox idi.
Döyüşlərdə düşmən hücumunun qarşısını alarkən Azərbaycan Ordusunun 12 hərbi qulluqçusu - general-mayor Polad Həşimov, polkovnik İlqar Mirzəyev, mayor Namiq Əhmədov, mayor Anar Novruzov, baş leytenant Rəşad Mahmudov, gizir İlqar Zeynallı, gizir Yaşar Babayev, MAXE əsgər Elçin Mustafazadə, MAXE çavuş Vüqar Sadıqov, MAXE əsgər Nazim İsmayılov, baş əsgər Elşad Məmmədov, əsgər Xəyyam Daşdəmirov - şəhid olub. Döyüşlər zamanı yaralananlar da olub.
Ermənistan ordusundakı vəziyyətdən fərqli olaraq qürurverici haldır ki, şəhid olan general və zabitlərimiz tabeliklərində olan əsgərlərlə bir sırada, ön xətdə düşmənlə döyüş zamanı həlak olublar.
Qeyd edək ki, döyüşlər zamanı yaşayış məntəqələri, qeyri-hərbi obyektlərin intensiv atəşə tutulması nəticəsində mülki əhaliyə, dövlət əmlakına, fərdi mülklərə, eləcə də infrastruktur obyektlərinə ziyan dəyib.
Artilleriya atəşi nəticəsində iyulun 14-də Tovuz rayonunun Ağdam kənd sakini, 1944-cü il təvəllüdlü Əziz Əzizov həlak olub.
Tovuz döyüşləri Azərbaycanda Ermənistanın işğalına qarşı dövlətin strateji qətiyyətini və xalqın müqavimət ruhunu gücləndirdi.
Tovuzdakı şiddətli döyüşlər zamanı Azərbaycanda könüllü şəkildə orduya yazılmaq prosesi başladı. Bu döyüşlərdə məğlub olan Ermənistan Azərbaycana qarşı təxribatlarını genişləndirdi. Azərbaycan isə bu təxribatlara cavab olaraq sentyabrın 27-də güclü əks-hücum əməliyyatlarına başladı və 44 gün ərzində işğalda olan ərazilərini azad etdi.скачать dle 11.3

Сегодня четвертая годовщина начала Товузских боев
Median.Az напоминает, что днем 12 июля 2020 года подразделения вооруженных сил Армении грубо нарушили режим прекращения огня в направлении Товузского района.
Армяне предприняли попытку перейти в наступление с целью захвата наших позиций. Сначала противник, используя мелкокалиберное стрелковое оружие, минометы и другие крупнокалиберные тяжелые артиллерийские установки, обстрелял ряд приграничных населенных пунктов АР - села Агдам, Дондар Гушчу, Алибейли, Вахидли, Юхары Ойсузлу и Ашагы Ойсузлу.
Командование ВС АР немедленно отдало приказ подразделениям, расположенным на данном участке госграницы, принять ответные меры в отношении противника.
В результате атака была предотвращена, также были уничтожены вражеские огневые точки на переднем крае обороны армянских ВС, расположенные в глубине обороны резервы, опорные пункты, артиллерийские установки, военные объекты различного назначения, боевая техника и до 100 военнослужащих.
По сообщениям Министерства обороны Азербайджан, военно-политическое руководство Армении, как и в ходе апрельских боев 2016 года, руководствуясь запретом на распространение военной информации, скрыло от общественности боевые потери.
По имеющейся информации, в числе убитых были боевики армянского происхождения из Сирии и различных стран Ближнего Востока. Поскольку эта категория лиц не была официально зарегистрирована в Армении, военному руководству было легче скрыть потери.
Активные боевые действия, начавшиеся 12 июля, продолжались до вечера 17 июля. За это время все попытки подразделений ВС Армении захватить наши позиции решительно пресекались, и не было допущено никаких территориальных потерь.
В то же время, поскольку боевые действия велись на госгранице между двумя странами, ответные меры, которые принимались азербайджанской армией в соответствии с применяемыми видами оружия, были направлены исключительно на подавление огневых точек противника и предотвращение его продвижения.
В Товузских боях перед ВС Азербайджана не стояла цель захватить позиции противника или продвинуться в каком-либо направлении.
12 военнослужащих азербайджанской армии - генерал-майор Полад Гашимов, полковник Ильгар Мирзоев, майор Намиг Ахмедов, майор Анар Новрузов, старший лейтенант Рашад Махмудов, прапорщик Ильгар Зейналлы, прапорщик Яшар Бабаев, рядовой-сверхсрочник Эльчин Мустафазаде, сержант-сверхсрочник Вугар Садыгов, рядовой-сверхсрочник Назим Исмайылов, старший рядовой Эльшад Мамедов, рядовой Хайям Дашдемиров - стали шехидами. В ходе боев несколько военнослужащих получили ранения.
Предметом всенародной гордости является то, что в азербайджанских ВС генералы и офицеры воевали и гибли в одном ряду со своими подчиненными солдатами. Чего нельзя сказать об армянской армии, где в период ведения боевых действий творился привычный для нее хаос.
Отметим, что в ходе боевых действий в результате интенсивного обстрела населенных пунктов и невоенных объектов Азербайджана пострадало гражданское местное население, был нанесен ущерб государственному и частному имуществу, а также объектам инфраструктуры.
В результате артобстрела Товузского района армянскими ВС 14 июля погиб житель села Агдам Азиз Азизов (1944 г.р.).
Боестолкновения в Товузе запустили процесс добровольной мобилизации граждан АР в ряды армии, а потерпевшая поражение Армения умножила свои провокации. Все это привело к началу 27 сентября 2020 года 44-дневной Отечественной войны - широкомасштабной контрнаступательной операции, завершившейся Победой Азербайджана и освобождением территорий нашей республики от армянской оккупации.