Ukraynadan daha 30 uşaq Azərbaycana gətirildi
Ukraynadakı müharibədən əziyyət çəkmiş uşaqların ölkəmizə gətirilərək reabilitasiya xidmətlərinə cəlb edilməsi işləri davam etdirilir. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin təşkilatçılığı ilə bu gün daha 30 nəfər ukraynalı uşaq sosial-psixoloji reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilmək üçün ölkəmizə gətirilib.
Nazirlikdən verilən xəbərə görə, Bakı şəhərində yerləşən düşərgədə uşaqlar üçün milli rəqs dərsləri və peşəkar psixoloq tərəfindən fərdi konsultasiyalar təşkil ediləcək.
Daha sonra uşaqlar Bakı şəhərinə qısa tanışlıq turuna cəlb ediləcəklər. Onlar İçərişəhər və Şirvanşahlar saray kompleksi, həmçinin Qız Qalası, dənizkənarı bulvar, Atəşgah məbədi, Yanardağ abidəsi ilə tanış olmaq və burada maraqlı vaxt keçirmək imkanı qazanacaqlar.
Növbəti günlərdə onların Bakı və bölgələrimizdə bir sıra qrup terapiyaları, meditasiya və yoqa məşğələləri, eyni zamanda psixo-sosial təlimlər, milli mətbəxlə tanışlıq və digər ustad dərslərinə cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Düşərgə iştirakçıları Qəbələ və Şəki şəhərlərinin tarixi və görməli yerləri ilə də tanış ediləcək.
10 günlük sosial reabilitasiya proqramı çərçivəsində uşaqların emosional vəziyyətlərinin stabilləşməsinə, eləcə də cəmiyyətə inteqrasiyalarının təmin edilməsinə dəstək göstəriləcək.
Qeyd edək ki, bundan əvvəlki 4 qrupla birlikdə ümumilikdə 150-ə yaxın ukraynalı uşaq ölkəmizə gətirilərək sosial-psixoloji reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilib.скачать dle 11.3

Еще 30 детей из Украины прибыли в Азербайджан в целях реабилитации
Как сообщили в Министерстве труда и социальной защиты населения, при организационной поддержке подведомственного Государственного агентства медико-социальной экспертизы и реабилитации еще 30 украинских детей были доставлены в нашу страну для оказания реабилитационных услуг.
В лагере, расположенном в городе Баку, будут организованы уроки национального танца для детей и индивидуальные консультации профессионального психолога.
За реабилитационный период будет обеспечена стабилизация эмоционального состояния детей посредством индивидуальных консультаций, групповой терапии и занятий йогой, организованных профессиональными психологами.
Для эффективной организации культурного досуга детей будут организованы экскурсии по историческим местам и музеям городов Габала и Шеки.
Отметим, что до этого около 150 украинских детей в четырех группах были доставлены в нашу страну для прохождения социально-психологической реабилитации.