Məşhur kriptovalyuta birjasının təsisçisi 25 il müddətinə azadlıqdan məhrum edildi
O, Baham adalarında yerləşən kriptovalyuta birjası “FTX”nin operatoru olan “FTX Group”un qurucusu və baş direktoru olub.
Şirkət 11 noyabr 2022-ci ildə müflis olduğunu elan edib. Eyni zamanda, baş direktor Sem Benkman-Fridin vəzifəsindən istefa verəcəyi açıqlanıb və şirkət özü də kənar idarəetməyə keçib.
2022-ci ilin dekabrında Sem Benkman-Frid ABŞ-nin tələbi ilə Baham adalarında saxlanılıb. Eyni zamanda, o, birjaya ümumilikdə 1,8 milyard dollar sərmayə qoyan FTX investorlarını aldatmaq üçün bir sxem təşkil etməkdə ittiham edilib.
2023-cü ilin noyabrında Benkman-Frid Nyu-Yorkda münsiflər heyəti tərəfindən FTX müştəri hesablarından milyardlarla dollar oğurlamaqda, həmçinin kriptovalyuta müştərilərinin vəsaitlərini bank hesabında saxlayan “Alameda Research” hedcinq fondunun kreditorlarını aldatmaqda günahkar bilinib. Bundan əlavə, məhkəmə münsifləri Sem Benkman-Fridi FTX investorlarını aldatmaqda və çirkli pulların yuyulmasında təqsirli bilib.
Ümumilikdə o, maksimum 115 il həbs cəzası nəzərdə tutan yeddi ittiham üzrə təqsirli bilinib. Eyni zamanda, prokurorluq FTX-nin təsisçisinə 40 ildən 50 ilədək həbs cəzası istəyib.

Основателя криптобиржи FTX приговорили к 25 годам лишения свободы
Компания объявила о банкротстве 11 ноября 2022 года. Тогда же было объявлено об уходе с поста генерального директора Сэма Бэнкмана-Фрида, а сама компания перешла под внешнее управление.
В декабре 2022 года Сэм Бэнкман-Фрид был задержан на Багамских островах по запросу США. Тогда же ему были предъявлены обвинения в организации схемы обмана инвесторов FTX, которые вложили в биржу в общей сложности 1,8 млрд долларов.
В ноябре 2023 года Бэнкман-Фрид был признан виновным присяжными суда в Нью-Йорке в хищении миллиардов долларов со счетов клиентов FTX, а также в обмане кредиторов хедж-фонда Alameda Research, который хранил средства клиентов криптобиржи на банковском счете. Кроме того, присяжные признали Сэма Бэнкмана-Фрида виновным в обмане инвесторов FTX и отмывании денег.
В общей сложности он был признан виновным по семи пунктам обвинения, максимальным наказанием по которым могло быть лишение свободы сроком на 115 лет. При этом прокуратура запросила для основателя FTX от 40 до 50 лет тюремного заключения.
Бэнкман-Фрид, долгое время отрицавший свою вину в коллапсе криптовалютной биржи и незаконном присвоении средств клиентов, сегодня принес извинения всем, кто пострадал от его действий. "На это было мучительно смотреть. Клиенты не заслуживают такой боли… Моя же жизнь, вероятно, по сути закончена. Впрочем, она закончена уже довольно давно", - заявил он.