Mərkəzi Bank dollara tələbin artmasının səbəblərini AÇIQLADI
“2024-cü ilin əvvəlindən bəri valyuta bazarında tarazlıq qorunub. İlin ötən dövründə Mərkəzi Bank tərəfindən təşkil edilən valyuta hərraclarının bir neçəsində valyutaya tələb artıb”.
Bu, Azərbaycan Mərkəzi Bankının faiz dəhlizinin parametrləri haqqında məlumatında bildirilib.
Qeyd edilib ki, buna səbəb dövlət investisiyaları və özəl sektorun istehlakının aktivləşməsi nəticəsində idxalın maliyyələşməsinin genişlənməsidir:
“2024-cü ilin 2 ayında qeyri-neft investisiya qoyuluşları ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 17,1% artıb ki, bunun da əhəmiyyətli hissəsi daxili mənbələr hesabına maliyyələşib. Bu, qeyri-neft idxalı üzrə qabaqcadan ödənişlərin artması ilə müşayiət olunub. Qeyd olunanlar idxal mənşəli valyuta tələbinin artımını təsdiqləyir. Ümumilikdə, valyuta bazarı profisitli tədiyə balansı şəraitində fəaliyyət göstərir”.скачать dle 11.3

Центробанк Азербайджана назвал причины роста спроса на доллары
Об этом говорится в информации Центрального банка Азербайджана (ЦБА) о параметрах процентного коридора.
Отмечено, что причиной этого являются государственные инвестиции и расширение финансирования импорта в результате активизации потребления частного сектора.
"За первые 2 месяца 2024 года ненефтяные инвестиции выросли в годовом сравнении на 17,1%, причем их значительная часть финансировалась за счет внутренних источников. Это сопровождалось ростом предоплат по ненефтяному импорту. Указанное подтверждает рост спроса на валюту, имеющую импортное происхождение. В целом валютный рынок функционирует в условиях профицита платежного баланса", - говорится в заявлении ЦБА.