Rusiya MSK Putini prezident seçkisində namizəd kimi qeydə alıb
Rusiya Federasiyasının Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) ölkə prezidentliyinə öz namizədliyini irəli sürmüş hazırkı dövlət başçısı Vladimir Putinin namizədliyini qeydə alıb.
Komissiyanın rəhbəri Ella Pamfilova qərarın “yekdilliklə qəbul edildiyini” bildirib.
Rusiya MSK-nın katibi Natalya Budarinanın da verdiyi məlumata görə, Putinin namizədliyi üçün təqdim edilən 315 min imzadan 60 mini yoxlama üçün təsadüfi seçilib:
“Yoxlama nəticəsində 60 min imzadan 91-i etibarsız sayılıb. Bu, seçici məlumatında olan qeyri-dəqiqlikdir. Beləliklə, 91 etibarsız imza yoxlanılanların 0,15 faizini təşkil edir”.
Budarina saxta imzaların olmadığını bildirib. Beləliklə, təqdim edilmiş etibarlı və həqiqi seçici imzalarının sayı 314 min 909 nəfər təşkil edib ki, bu da namizədin qeydə alınması üçün artıqlaması ilə kifayətdir.

ЦИК РФ зарегистрировал Путина кандидатом на выборах президента
Как сообщила в свою очередь секретарь ЦИК РФ Наталья Бударина, из 315 000 подписей, сданных в поддержку Путина, как и положено, случайным образом для проверки были отобраны 60 000.
"В результате проведенной проверки недействительными признана 91 подпись из 60 000. Это неточности в сведениях об избирателях. Таким образом, 91 недействительная подпись - это 0,15% от числа проверенных", - сказала она.
Бударина уточнила, что недостоверных подписей не имеется. Таким образом, количество представленных достоверных и действительных подписей избирателей составило 314 909, "что является достаточным для регистрации кандидата".