Almaniya və Fransa Serbiyanı Rusiyaya qarşı sanksiyalar tətbiq etməyə çağırıb
Almaniyanın və Fransanın Serbiyadakı səfirləri Anke Konradla Pyer Koşar yerli hakimiyyət orqanlarını Aİ üzvlüyünü milli prioritet etməyə və Rusiyaya qarşı sanksiyalara qoşulmağa çağırıblar.
Median.Az xəbər verir ki, bu barədə "Politika" qəzeti məlumat yayıb.
"2024-cü ilin yanvarında Serbiyanın Aİ-yə daxil olması ilə bağlı danışıqların başlanmasının 10 illiyi tamam olur. Biz başa düşürük ki, vaxt çərçivəsi sizə uzun görünə bilər, bu, mürəkkəb prosesdir və biz hakimiyyət orqanlarına, hamıya səslənirik. Siyasi qüvvələr və Serbiyanın hər bir vətəndaşı milli prioritet kimi Aİ-yə daxil olmaq məqsədini özləri üçün müəyyən etsinlər”, - səfirlər bildiriblər.
Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç dəfələrlə vurğulayıb ki, ölkə müstəqil siyasət quracaq, başqalarının narazılığına baxmayaraq, Rusiya və Çinlə ənənəvi dostluq münasibətlərini davam etdirəcək. Onun sözlərinə görə, Belqrad Rusiyaya qarşı sanksiyalar tətbiq etmək, Moskva və Pekinə qarşı davamlı bəyanatlar vermək niyyətində deyil.скачать dle 11.3

ФРГ и Франция призвали Сербию применить санкции против России
Как передает Median.Az, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на авторскую статью европейских дипломатов, опубликованную в газете "Политика".
"На январь 2024 года приходится 10-я годовщина с начала открытия переговоров о вступлении Сербии в ЕС. Мы понимаем, что сроки могут показаться вам долгими, это так, но это сложный процесс, и мы призываем власти, все политические и социальные силы и всех граждан Сербии определить для себя цель по вступлению в ЕС как национальный приоритет", - заявили послы.
"Участие Сербии в общей безопасности Европы уже значимо, и мы приветствуем это. Мы призываем ее подтвердить эту положительную динамику, продолжая поддерживать Украину и применив [антироссийские] санкции", - отмечается в материале Конрад и Кошара.
Президент Сербии Александар Вучич неоднократно подчеркивал, что страна будет выстраивать самостоятельную политику, продолжать путь в ЕС и сохранять традиционно дружественные отношения с Россией и Китаем, несмотря на недовольство других. Он уточнял, что Белград не намерен вводить санкции против России или постоянно выступать с заявлениями против Москвы и Пекина.