İqor Korotçenko: “Bir il əvvəl Ermənistan birinci genişmiqyaslı zərbə ilə Azərbaycan ərazisinə hücum etdi”
27.09.2021 12:23 1 809
“Azı üç məlumatlı və yüksək rütbəli mənbədən (azərbaycanlı deyil!) mənə bildirilib ki, 2020-ci il sentyabrın 27-si məhz Ermənistan Silahlı Qüvvələri bədnam “Tonoyan doktrinası”nı işə salaraq artilleriya, reaktiv yaylım atəşi sistemlərindən istifadə etdi və Azərbaycan ərazisinə genişmiqyaslı zərbə endirdi”.
Bu barədə Rusiyanın “Milli Müdafiə” jurnalının baş redaktoru, hərbi ekspert İqor Korotçenko özünün “Telegram” kanalında yazıb.
Onun sözlərinə görə, bu təxribatın planı Ermənistanın müdafiə naziri David Tonoyan tərəfindən 2020-ci ilin avqustunda hazırlanıb və təsdiqlənib.
“İrəvanda, Ermənistan tərəfinin başladığı qarşılıqlı “atışmaların” beş-altı gün davam edəcəyi, bununla da sona çatacağı, Ermənistanın isə bir daha “cəsarətli şücaət və güc” nümayiş etdirəcəyi düşünülürdü. “Qopnik”lər (quldurlar - red.) qorxutmaq istəyəndə belə edirlər.
Ermənistan Azərbaycanı “tonusda” saxlamaq istəyirdi. Bakı buna cavab olaraq təxribatçının tam cəzalandırılması barədə qərar qəbul etdi – “Dəmir yumruq” əks-hücum əməliyyatı ən qətiyyətli hədəflərlə başladı. Artıq beşinci gün Ermənistan Müdafiə Nazirliyi qoşunların mərkəzləşdirilmiş idarəetməsini itirdi. 44 gündən sonra Ermənistan ordusu darmadağın edildi, İrəvan kapitulyasiya etdi”, - deyə İ.Korotçenko sözlərini yekunlaşdırıb.скачать dle 11.3

Игорь Коротченко: Год назад Армения первая нанесла массированный удар по территории Азербайджана
Как минимум три исключительно осведомленных высокопоставленных источника (не азербайджанских!) рассказали мне, что 27 сентября 2020 года именно вооруженные силы Армении первыми нанесли массированный удар с использованием артиллерии и РСЗО по территории Азербайджана - пресловутая "доктрина Тонояна" в действии.
Об этом в своем Telegram-канале написал главный редактор российского журнала "Национальная оборона", военный эксперт Игорь Коротченко.
По его мнению, замысел данной провокации был разработан и утвержден министром обороны Армении Давидом Тонояном в августе 2020 года.
"В Ереване думали, что инициированные армянской стороной взаимные "перестрелки" продлятся дней пять-шесть - на этом все и завершится, а Армения в очередной раз продемонстрирует "молодецкую удаль и мощь". Так действуют гопники, когда пытаются взять на понт.
Армения хотела держать Азербайджан "в тонусе" - в ответ в Баку было принято решение наказать провокатора по полной - началась контрнаступательная операция "Железный кулак" с самыми решительными целями. Уже на пятый день Минобороны Армении утратило централизованное управление войсками. Через 44 дня армянская армия была разгромлена, Ереван капитулировал", - написал И.Коротченко.