Azərbaycan və Rusiya XİN başçıları Ermənistanın növbəti təxribatını müzakirə etdilər
Bu gün Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov ilə telefon danışığı baş tutub.
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsindən verilən məlumata görə, nazir Elmar Məmmədyarov Ermənistan silahlı qüvvələrinin 12 iyul tarixində Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Qazax istiqamətində hücum cəhdinin qarşısının alınması, bölgədə davam edən gərginlik barədə Rusiyalı həmkarına məlumat verib.
O, Ermənistanın bu təxribatının bölgədə vəziyyətin daha da gərginləşməsinə, üçüncü ölkələrin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə cəlb edilməsinə xidmət etdiyini qeyd edib, Ermənistanın gücdən istifadə etmək cəhdinin yolverilməz olduğunu və bu kimi təxribatların bundan sonra da layiqincə cavabının veriləcəyini vurğulayıb.
Telefon söhbəti zamanı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bilavasitə ATƏT-in məşğul olduğu və münaqişənin hər iki tərəfinin bu təşkilatın tam hüquqlu üzvü olduğu qeyd olunub.
Nazir S.Lavrov bölgədə gərginliyin artmasının yolverilməz olduğunu və vəziyyətin nəzarət altına alınmasının vacibliyini qeyd edib.скачать dle 11.3

Главы МИД Азербайджана и России провели телефонный разговор
Состоялся телефонный разговор между главами МИД Азербайджана и России - Эльмаром Мамедъяровым и Сергеем Лавровым.
Как сообщает пресс-служба МИД АР, Эльмар Мамедъяров проинформировал своего российского коллегу о предотвращении попытки ВС Армении атаковать азербайджано-армянскую границу и сохраняющейся напряженности в регионе.
Он отметил, что армянская провокация послужила обострению ситуации в регионе, попыткам вовлечения третьих стран в конфликт, подчеркнув, что стремление Еревана применить силу неприемлема, и такие провокации будут адекватно пресекаться в будущем.
В ходе беседы отмечалось, что ОБСЕ непосредственно вовлечена в урегулирование армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта и обе стороны являются полноправными членами этой организации.
Российский министр заявил о недопустимости роста напряженности в регионе и необходимости контроля ситуации на азербайджано-армянской границе.скачать dle 11.3