Əmanətlər üzrə faiz dərəcələri aşağı endirildi
Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun (ADIF) Himayəçilik Şurası Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası və Mərkəzi Bankla razılaşdırılmaqla 1 iyul 2019-cu il tarixindən etibarən milli valyutada olan qorunan əmanətlər üzrə illik faiz dərəcəsinin yuxarı həddini 10%, xarici valyutada isə 2,5% müəyyən edib.
Bu barədə ADIF məlumat yayıb.
Bildirilir ki, 1 iyul 2019-cu il tarixinədək qorunan əmanətlər üzrə illik faiz dərəcəsinin yuxarı həddi milli valyutada 15%, xarici valyutada isə 3% təşkil edir və bu qaydaya uyğun qorunan əmanət statusunda olan depozitlərin sığortası əmanət müqaviləsinin müddəti bitənədək qüvvədə qalır.
İyulun 1-dən etibarən Əmanətlərin Sığortalanması Fonduna üzv olan banklarda milli valyutada 10%-dən, xarici valyutada 2,5%-dən yuxarı illik faiz dərəcəsi ilə əmanət yerləşdirilərsə, bu əmanətlər ADIF tərəfindən sığorta olunmur və onlara görə kompensasiya ödənilmir.
Əmanətçilər əmanətlərin sığortalanması üçün heç bir ödəniş etmirlər, sığorta haqları yalnız banklar tərəfindən ödənilir.скачать dle 11.3

Процентные ставки по сберегательным вкладам снижаются
Попечительский совет Фонда страхования вкладов (ADIF) договорился с Палатой по надзору за финансовыми рынками и Центральным банком Азербайджана об определении с 1 июля 2019 года верхнего предела годовой процентной ставки по сберегательным вкладам в национальной валюте в размере 10%, в иностранной валюте - 2,5%.
Об этом сообщил ADIF.
По информации, до 1 июля 2019 года максимальная годовая процентная ставка по сберегательным вкладам в национальной валюте будет составлять 15%, в иностранной валюте - 3% и согласно этому правилу страхование депозитов, имеющих статус сберегательных вкладов, будет оставаться в силе до завершения срока депозитного соглашения.
Если с 1 июля в банках, являющихся членами Фонда страхования вкладов, будут размещаться вклады в национальной валюте с годовой процентной ставкой выше 10%, а в иностранной валюте - выше 2,5%, то ADIF не будет страховать эти вклады и выплачивать по ним компенсацию.
Вкладчики для страхования своих вкладов не делают никаких взносов, страховые взносы выплачиваются только банками.скачать dle 11.3