Baş məşqçi: Onun çiyni medal qazanmağına imkan vermədi
Bildiyiniz kimi, II Avropa Oyunlarına yeddi idmançı ilə – altı kişi və bir qadın samboçu ilə qatılmışdıq. Yarışı üç medalla başa vurduq. Düzdür, istəyirdik ki, biz də vətənimizə bir qızıl medal qazandıraq, amma alınmadı.
Fikrimcə, medallarımız artıq da ola bilərdi. Məsələn, 62 kq-da Cavidan Qarayev medal qazana, hətta finala da çıxa bilərdi. Ondan bunu gözləyirdik. Ancaq birinci görüşdə çiynindən zədə alması və rəqibinin güclü olması buna imkan vermədi. Ümumilikdə, nəticələri qənaətbəxş adlandırardım.
Bunu Oxu.Az-a açıqlamasında sambo millimizin baş məşqçisi Bəxtiyar Hacıyev deyib.
O bildirib ki, II Avropa Oyunlarında qazanılan bir gümüş və iki bürünc medalı qızıla çevirmək zamanı artıq gəlib:
“Hər dəfə qızıl medal ala bilməməyimizi bəxtsizliklə əlaqələndirərdim. Çünki ötən il dünya çempionatının finalında Emil Həsənovun görüşün başa çatmasına 13 saniyə qalmış hakimdən xəbərdarlıq alaraq uduzdurulması yaddan çıxmayıb. Əgər belə olmasaydı, Emil indi dünya çempionu idi. İnşallah, çalışacağıq ki, biz bu nəticələrimizi qızıl medala çevirək.
Bizi noyabrda Cənubi Koreyanın paytaxtı Seulda keçiriləcək dünya çempionatı gözləyir. Bir ay sonra keçiriləcək Azərbaycan çempionatından sonra oraya gedəcək idmançılarımızı müəyyənləşdirəcəyik.
Oraya qız idmançımızın getməsi isə sual altındadır. Çünki Gözəl Zutovanın Avropa Oyunlarındakı güləşi qənaətbəxş olmadı. Ona görə də bu barədə fikirləşəcəyik”.скачать dle 11.3

Главный тренер о выступлении азербайджанских самбистов на Евроиграх
Главный тренер сборной Азербайджана по самбо Бахтияр Гаджиев считает выступление своих подопечных на Евроиграх в Минске удовлетворительным.
«Во вторых Европейских играх приняли участие семь азербайджанских самбистов - шесть мужчин и одна женщина. Соревнование мы завершили с тремя медалями. Да, мы хотели преподнести нашей родине и золотую медаль, но не получилось.
По моему мнению, у нас могло быть и больше медалей. Например, Джавидан Гараев в весовой категории 62 кг мог взять медаль, и даже выйти в финал. Мы ждали этого. Но травма плеча в первой встрече и преимущество соперника не позволили взять золото. В целом я бы назвал результаты удовлетворительными», - заявил Oxu.Az Б.Гаджиев.
По его словам, настало время превратить завоеванные на II Европейских играх серебряную и две бронзовые медали в золото:
«Тот факт, что мы всякий раз не можем взять золото, я бы связал с невезением. Я не забыл, как в финале прошлогоднего чемпионата мира Эмиль Гасанов проиграл за 13 секунд до окончания встречи, получив предупреждение от судьи. Если бы не это, Эмиль бы сейчас был чемпионом мира. Иншаллах, постараемся превратить свои результаты в золотую медаль.
В ноябре нас ожидает чемпионат мира в столице Южной Кореи Сеуле. После чемпионата Азербайджана, который состоится через месяц, мы определим, какие спортсмены туда поедут.
Поездка туда (в Сеул) женщин-спортсменов под вопросом. Дело в том, что борьба Гезал Зутовой на Европейских играх не была удовлетворительной. Поэтому мы подумаем об этом».скачать dle 11.3