04.12.2018 11:59 4 593
Avro-5 standartlı benzinin istehsalı təxminən 2021-ci ilin əvvəlindən Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunda mümkün olacaq.
xəbər verir ki, bu fikirləri “Trend”ə açıqlamasında SOCAR-ın ictimaiyyətlə əlaqələr və tədbirlərin təşkili idarəsinin rəis müavini İbrahim Əhmədov deyib.
“Dizel kompleksinin modernləşdirilməsi işlərinin 2020-ci ilin sonlarında başa çatdırılması nəzərdə tutulub, Avro-5 standartlı benzinin istehsalı isə 2021-ci ilin əvvəlindən mümkün olacaq”, - Əhmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, modernləşdirmə daxili bazarı Avro-5 yanacağı ilə təmin etməyə imkan verəcək.
“Buraya ilk növbədə dizel yanacağı daxildir. Modernləşdirmə 92-95-98 oktanlı, Avro-5 standartlı benzinin və digər məhsulların istehsalına da imkan verəcək”, - Əhmədov deyib.
O əlavə edib ki, son illər Azərbaycanda yanacağa olan tələbata görə istehsal olunan məhsulların əsas həcmi daxili bazar üçün nəzərdə tutulub.
Əhmədov qeyd edib ki, istehsal olunan məhsullar daxili bazarda tələbatı tam ödəyəcək, qalan hissə isə ixrac olunacaq.
Xatırladaq ki, hazırda Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunda modernləşmə işləri həyata keçirilir və işlərin 2021-ci ildə yekunlaşdırılması proqnozlaşdırılır. Modernləşdirmədən sonra zavodun istehsal gücü illik 6 milyondan 8 milyon tona, istismar müddəti 2040-ci ilə qədər artırılacaq.
Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunda modernləşdirmə işlərinin dəyəri 2,2 milyard dollar qiymətləndirilib.скачать dle 11.3

Когда SOCAR начнет производство бензина Евро-5?
Производство бензина стандарта Евро-5 на Бакинском НПЗ имени Гейдара Алиева станет возможным предположительно с начала 2021 года.
Как передает Median.Az со ссылкой на Trend, об этом сказал глава отдела по связям с общественностью азербайджанской госкомпании SOCAR Ибрагим Ахмедов.
«Работы по модернизации дизельного комплекса предполагается завершить к концу 2020 года, а производство бензина стандарта Евро-5 станет возможным предположительно с начала 2021 года», - сказал И.Ахмедов.
По словам главы отдела, модернизация позволит обеспечить внутренний рынок топливом стандарта Евро-5.
«Сюда относится в первую очередь дизельное топливо. Модернизация позволит также производить бензин стандарта Евро-5 с октановым числом 92-95-98 и другие продукты, что будет реализовано в объеме, соответствующем будущему спросу на рынке», - сказал И.Ахмедов.
Глава отдела отметил, что ввиду стремительного роста потребления топлива в Азербайджане в последние годы, основной объем производимой продукции предназначен для внутреннего рынка. Оставшиеся объемы будут экспортироваться.
Отметим, что в настоящее время проводится модернизация Бакинского НПЗ имени Гейдара Алиева, которая будет завершена в 2021 году. После модернизации производственная мощность НПЗ будет увеличена с 6 до 8 миллионов тонн в год, а эксплуатационный срок предприятия увеличится до 2040 года.
Стоимость модернизации Бакинского НПЗ имени Гейдара Алиева оценивается примерно в 2,2 миллиарда долларов.скачать dle 11.3