300 azərbaycanlı Ukrayna DİN-ə ultimatum verdi
Dünən Azərbaycanın Ukraynadakı diasporunun 300-dən çox nümayəndəsi Kiyevdə Daxili İşlər Nazirliyi binası qarşısına toplaşaraq, hüquq-mühafizə orqanlarının fəaliyyətsizliyinə etiraz edib.
xəbər verir ki, azərbaycanlı sahibkarlar ölkədə baş alan quldurluğa görə şəxsən Ukrayna daxili işlər naziri Arsen Avakovun cavabdeh olduğunu hesab edir, azərbaycanlılara qarşı etnik zəminli cinayətlərin törədildiyindən şikayətlənir.
Həmvətənlilərimiz bir həftə ərzində təhlükəsizlik qüvvələri əməkdaşları və quldurlar tərəfindən oğurlanan 20-dən çox azərbaycanlının qaytarılması tələbi ilə ultimatum verib. Əks təqdirdə sahibkarlar polis şöbələrinə və ukraynalı qatı millətçilərin qərargahlarına hücum edəcəklərini bəyan ediblər.
Fəallar bildiriblər ki, digər millətlərin minlərlə nümayəndəsi, o cümlədən Ukraynada yaşayan qazaxlar, yunanlar, macarlar və digər millətlərdən olan nümayəndələr anoloji aksiyalarda iştirak etməyə hazırdır. Belə ki, həmin icmalardan olan iş adamlarının fəaliyyəti ilə bağlı vəziyyət acınacaqlıdır və fəalların dediyinə görə, ölkədəki korrupsiya, reyderçilik və şantaj yolu ilə soyğunçuluqda birinci növbədə Arsen Avakov və onun millətçi birləşmələri günahkardır. Belə birləşmələrin ticarət və inşaat sahəsində reket fəaliyyəti hesabına pul qazandığı bildirilir.скачать dle 11.3

Триста азербайджанцев предъявили Авакову ультиматум
В среду, 10 января, более трехсот человек, представителей азербайджанской диаспоры Украины, собрались около здания республиканского МВД в Киеве, чтобы выразить свое возмущение бездействием правоохранительных органов страны.
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, aзербайджанские предприниматели считают главу МВД Украины Арсена Авакова лично виновным в разгуле бандитизма, при этом упоминаются этнические мотивы расправ с азербайджанцами.
Наши соотечественники выдвинули ультиматум с требованием в течение недели вернуть всех похищенных силовиками и бандитами азербайджанцев – это более двадцати человек. В противном случае предприниматели обещают атаковать полицейские участки и базы украинских националистов.
Активисты сообщили, что к аналогичным акциям готовы тысячи граждан других национальностей – казахи, греки, венгры и другие. У них, как подчеркивается, ситуация с бизнесом не лучше, а виноватыми в разгуле коррупции, рейдерства и вымогательства называют Арсена Авакова и его националистические формирования, которые живут за счет рэкета торговцев и строителей.скачать dle 11.3